Energetické společnosti se se stavbou vysokých větrníků od našich jižních sousedů stěhují k nám

6. února 2008 v 11:12 | OLDŘICH JANEBA
Do České republiky míří rakouské miliardy na výstavbu větrných elektráren. Naši sousedé už odmítají další ničení volné krajiny stavbou nových větrných stožárů a energetické společnosti se přesouvají do zemí bývalého socialistického tábora.
"V hledáčku máme i Slovensko a Rumunsko. Stavět by se mělo začít během následujících pěti let," říká oficiální prohlášení společnosti Meinl International Power.
Ani Česko nepřijímá větrníky s nadšením. "Větrné elektrárny do přírody Beskyd a Jeseníků nepatří a jejich ekonomický přínos není takový, abychom si nechali dobrovolně hyzdit krajinu," říká hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský, zapřísáhlý odpůrce větrníků.
Na jeho stole leží více než stovka žádostí týkajících se budování nových větrných elektráren. "Povolíme tak dvě možná snad tři," připouští hejtman. Podobně mluví i jihomoravský hejtman Stanislav Juránek, který vydal nesouhlasné stanovisko k výstavbě větrníků u Klobouků.
"Osmdesátimetrové stožáry by příliš narušily okolní krajinu," uvedl ve svém zamítavém stanovisku. Připravena na stavbu je naopak obec Kryry na Podbořansku. "Sice to bude velký zásah do krajiny, ale zvykli jsme si žít se sloupy elektrického vedení, tak si zvykneme i na stožáry a vrtule elektráren," uvedl starosta Kryr Miroslav Brda.
Pro malé obce může být provoz větrných elektráren finančně výhodný. Dokazuje to také příklad Jindřichovic pod Smrkem, jedné z prvních obcí, na jejímž území větrné elektrárny v Česku vyrostly. Dvě zařízení o společném výkonu 1200 kilowatů přinesla za tři roky do rozpočtu přes 3,2 milionu korun, což je podle starosty Petra Pávka pro obec se 600 obyvateli roční rozpočet. "Větrné elektrárny jsou možností, jak udělat něco pro přírodu a vylepšit i obecní rozpočet, který je zejména v případě malých obcí značně napjatý," tvrdí Pávek.
Řada občanských a ekologických organizací v ČR i zahraničí však považuje přínos větrných elektráren životnímu prostředí za sporný. Kromě narušení krajiny podle řady studií větrníky zabíjejí i množství ptáků, včetně ohrožených druhů.
Podle údajů ministerstva životního prostředí by mělo na území republiky stát do roku 2010 kolem 300 větrných elektráren o celkovém výkonu 500 až 600 megawattů. To představuje zastavěné území asi o rozloze poloviny Prahy.
Zdroj: Pražský deník Rubrika: Ekonomika Strana: 13
+ Hradecký, Plzeňský, Ústecký, Moravskoslezský, Havlíčkobrodský, Olomoucký, Brněnský deník …..
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Marcelo Marcelo | E-mail | Web | 6. března 2012 v 1:14 | Reagovat

Moc hezký článek =).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama