Hejtmanství vytyčí místa pro větrníky

6. února 2008 v 11:16 | čtk
Krajský úřad Olomouckého kraje si nechá vypracovat studii s výběrem míst, na nichž bude možné v budoucnu budovat větrné elektrárny.
"Investice kraje do zpracování studie souvisí s boomem výstavby větrných elektráren v regionu," řekl novinářům hejtman Ivan Kosatík. Podobný dokument pro investory větrných elektráren kraj dosud nemá. "V praxi to zatím vypadá tak, že přijde investor a zkusí, zda mu záměr vyjde," doplnil hejtman.
Kvůli závaznosti zastupitelé závěry dokumentu zahrnou do zásad územního rozvoje kraje, jimiž se musejí řídit mimo jiné investoři. Studie má podle Kosatíka stanovit jasná pravidla. "Stejně je tomu v jiných oblastech, zásady územního rozvoje stanovují například to, kde není možné stavět silnice," uvedl hejtman. Kraj zaplatí za vypracování studie tři sta tisíc korun. Její tvůrci budou zkoumat mimo jiné povětrnostní podmínky v jednotlivých oblastech kraje. K materiálu se také bude muset podle Kosatíka vyjádřit asi dvacet až třicet institucí, hotov by proto měl být příští rok v dubnu.
Větrné elektrárny stojí v Olomouckém kraji například na Drahanské vrchovině, v Mladoňově, Velké Kraši, Libavé a Ostružné. Další by měly vyrůst mimo jiné nad Šternberkem. Také ostatní moravské kraje se často k "větrníkům" staví rezervovaně, investoři narazili například na jižní Moravě, k jejich odpůrcům patří i moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský.
Zdroj: Lidové noviny Rubrika: Morava a Slezsko Strana: 06
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama