Ledy z větrné elektrárny straší Jihlavsko. Mohou i zabít

17. února 2008 v 11:54 | větrník
Představte si, že si takhle v zimě jedete autem, venku hezky sněží a mrzne, když vtom vám najednou na střeše přistane obrovský kus ledu a rozřeže vaše auto! Je to jako scéna z hororu, ale může to být i realita. V okolí Pavlova na Jihlavsku se to může projíždějícím řidičům stát prakticky kdykoli.
Více viz video: http://www.nova.cz/zpravy/?83c=%7Edomaci%7E&83e=DO25858&ex25858=
video-ledy-z-vetrne-elektrarny-strasi-jihlavsko-mohou-i-zabit&play=1
Podle zástupce výrobce větrných elektráren Vestas, Karla Marka, se dá nebezpečným situacím účinně předejít. Standardně se k větrným elektrárnám dodává počítačový program, který hlídá parametry větru a výkonu. Když se objeví námraza, počítač ji podle poklesu zjistí a elektrárnu odstaví. Dalším standardním bezpečnostním prvkem jsou otřesové senzory, které námrazu rozpoznají v případě, že rotor začne vibrovat. Ani toto řešení však nevylučuje všechna rizika. "Mohou ale nastat anomálie, a to v případě, že je led na lopatkách rovnoměrně rozprostřený. To způsobí, že k žádným vibracím nedochází. Výrobce proto doporučuje instalovat ještě námrazové senzory na gondolu. Vytvoří-li se námraza, elektrárna se vypne," vysvětluje Karel Marek. Podobné čidlo se má podle informací Deníku objevit i na elektrárnách v Pavlově.
Proti větrným elektrárnám stále častěji protestují ochránci přírody i obyvatelé vesnic, v jejichž sousedství mají vyrůst.
Pro obecní rozpočty však představují zajímavý příjem,
proto je představitelé radnic prosazují i za cenu zničení krajiny.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama