Máme pochybnosti o výstavbě větrných elektráren

6. února 2008 v 14:46 | Občanské sdružení za kvalitní žití, Lipenec
Téma: Co vás pálí
Rádi bychom tímto článkem otevřeli diskusi k výstavbě větrných elektráren (VE) u nás. Co nás k tomu vede? Především naše osobní zkušenosti.
V roce 2005 byl schválen zákon o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů a následně se v mnoha obcích, včetně těch našich, objevili zástupci nejrůznějších firem s nabídkou výstavby VE. Scénář v jednotlivých obcích se zpravidla podobá jako vejce vejci.
Obec, která doposud neprojevila sebemenší zájem o výstavbu VE a jejíž starosta se nikdy o VE slovem nezmínil, dostane příslib velké finanční částky, která bude obci vyplacena po výstavbě a při následnémprovozu VE.
Ze strany zastupitelstva obce je občan znenadání zahlcen informacemi o kladném vlivu VE na rozvoj turistiky, na vytvoření nových pracovních míst, dozvídá se o zanedbatelné hlučnosti, o nulovém vlivu na televizní signál a naprosto mizivém škodlivém vlivu na lidské zdraví.
Argumenty jsou pořád stejné
Argumenty jsou vždy stejné: zvířata si zvykla na auta, zvyknou si i na VE, když je mají v Německu, proč by nestály i u nás, pojďme se rychle vyslovit pro jejich výstavbu, dokud je někdo ochoten nám za ně zaplatit, atd.
Zpravidla následuje pozvání na bezplatný výlet pro občany, včetně oběda, na místa blízko za hranicemi ČR, kde si těžko stihnete promluvit s někým, kdo skutečně bydlí v těsné blízkosti VE a nikdo z dodavatelské firmy v průběhu návštěvy nechce slyšet jediný argument proti.
Všechny vaše námitky jsou označeny jako mýty, pokud snad o něčem pochybujete, jste nazván brzdou pokroku.
Že snad cosi namítáte o biokoridorech, biocentrech, naprosté a nevratné změně rázu krajiny? Že máte v rukou prokazatelné znalecké posudky o rapidním snížení cen nemovitostí v blízkosti větrných elektráren? Že masivní dotace výkupní ceny "větrné elektřiny" je placena z peněz nás všech a přináší zisk především investorům? Že stroboskopický efekt běžnému člověku vadí? Že stoupající odpor proti VE v Nizozemí, Rakousku a Německu nutí firmy přemisťovat svá zařízení do ČR a do zemí střední a východní Evropy? Že větrné elektrárny na svůj rozjezd potřebují odběr elektrické energie z běžné sítě, tedy mnohem levnější? Buďte si jisti, že dostanete vyhýbavou odpověď.
Zůstává mnoho nezodpovězených otázek
Mnohdy následuje pochybná anketa, v lepším případě referendum, což se stává hlavním argumentem starosty. Následně uzavřené smlouvy, nevýhodné pro obec, zbrkle podepsané starostou, pak bohužel neposuzuje nezávislý právník a zapeklitá situace je na světě.
Nalijme si však čistého vína - kdo profituje z výstavby VE? Mají snad obce, v jejichž bezprostřední blízkosti se výstavba chystá, nižší cenu elektrické energie? Proč se v zahraničním tisku můžeme dočíst o negativním vlivu VE na lidské zdraví?
Zjišťoval někdo, jakým způsobem ovlivňují zástupci investora vedení obce? Proč se více nezaměříme na jinou formu obnovitelných zdrojů? Proč firmy mlčí o tom, že první místo mezi nejrizikovějšími obnovitelnými zdroji energie zaujímá právě větrná energie, jejíž výroba patří mezi nejdražší a musí ji neustále zálohovat aktivní zdroje pro případ bezvětří, neboť se nedá spoléhat na výskyt a intenzitu větru?Ajaký je váš názor?
Za Občanské sdružení za kvalitní žití, Lipenec
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama