Myslíte, že stavbe VE změní naše malebné okolí?

6. února 2008 v 15:29 | větrník |  Ankety
I přes výsledek referenda, zkuste hlasovat v anketě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jiří Bartoška Jiří Bartoška | 4. března 2008 v 12:59 | Reagovat

Zachraňte se !

Prosím lidi, alespoň trochu myslících, nestavte vše jenom na penězích. Ať bydlím od Vás 80 km, mám ve Vaší vesnici sploužáky a proto k Vám jezdím. A když vidím ty neokonomické monstra kde mají stát, nemohu pochopit jak si je tam můžete dobrovolně postavit. Asi je to tak jako u nás, že ten kdo je prosazuje je v tom nějakým způsobem zainteresován. Proto Vás vyzívám zacharňte přírodní dědictví Vašeho malebného kraje a nechte nepoškozenou přírodu pro Vaše DĚTI ! Mnohokráte děkuji. A tlačte na zastupitele vašeho kraje ať po vzoru jiných krajů, také zakážou výstavbu těchto obludných monster.

2 Jirka Jirka | E-mail | 9. března 2008 v 11:51 | Reagovat

Je zapotřebí abychom se všichni probudili a nemysleli jen na peníze.Takovou devastaci přírody si v moderní době můžeme klidně odpustit.

Stačí jen málo-na jednu hodinku v podvečer se jít projít ještě malebným okolím a po tuto dobu nesvítit.Celorepublikově šetřená energie  za tu hodinu nesvícení pokryje výkon všech větrných elektráren.

Jirka

3 Major Major | 16. července 2008 v 22:41 | Reagovat

Važení obyvatele obce Lichkov.Jako neznalý věci v problematice VE jsem hlasoval v referendu pro výstavbu těchto monster.Po zhlédnutí vyzualizace a doplněni si některých faktu a znalostí ohledně VE jsem došel k názoru,že se mám za co stydět.Připojuji se nyní k odpůrcům této stavby a pevně věřím,že se nepodaří toto destrukční dílo dovést v naší obci do neštastného závěru.

4 Petr Skurný Petr Skurný | E-mail | 19. července 2008 v 21:15 | Reagovat

Vizualizace jsou odfláknuté, v reále to tak vypadat nebude. Stroje se natírají antireflexním nátěrem a nepůsobí až tak rušivě. Zásah do krajiny to ale je, to je pravda. Stejně jako tisíce stožárů el.vedení, komíny tepelných elektráren a třeba i vysoké a škaredé mrakodrapy ve městěch. Před pár stoletími lidé taky bojovali proti strojům... V oboru nepodnikám, ale studoval jsem ho a mohu říct, že většina záporných věcí, co se o VE vykládá, jsou vážně bludy. Je to velká a zaplacená lobby ČEZu, nebo jak se to dnes jmenuje :-)

Lidé si nakonec zvyknou na všechno a někdy se to naučí mít i rádi. Za dvacet let, až se bude hlasovat, jestli se mají VE zbořit, bude 90proc obce pro ponechání, protože už nikomu nebudou vadit, naopak na budou zvyknutí. Ale dnes málokdo vidí do budoucnosti ;-)

5 Josef Urban Josef Urban | E-mail | 8. srpna 2008 v 10:07 | Reagovat

Zdravím,

Pokud slyším slovo zvyknete si,tak mi to připadá,že se mám vrátit o 20 nebo více let zpět.Lid si zvyknul na fronty na banány,maso,el.spotřebiče,nábytek atd.Lid si zvyknul za těch 50 let na ledacos,ale dnes konstatujeme,že musí odumřít dvě generace a doufáme,že stěmi dvěma generacemi odumře i ten zvyk.Protže pokud si mám na něco zykat,tak to se sebou nese vždy nějakou degradaci k něčemu.V případě vět.el.to je ke krajině.Jak se říká "člověk si zvykne i na šibenici",ale co je všechno obsaženo na té cestě k šibenici? Myslím si,že říkat, že jsou všude stožáry atd.že si na ně člověk zvyknul,to lze jedině přirovnat na počátek cesty na tu pomyslnou šibenici.Potom může přijít zvýšení hladiny hluku,prachu,banány,maso...Stožáry a jiné věci jsou tady proto,že je člověk lhostejný na prostředí ve kterém žije a od toho se odvíjí pomaloučku ta cesta na pomyslnou šibenici.Je jen smutné,že toto slovo "zvyknete si"není lidem předkládáno ve znění "nezvykejte si"protože toto slovo vzbuzuje hrdost,kdežto slovo "zvyknete si"když přivřu oči tak vidím stádo.Jsem přesvědčený,že záleží na každém z nás kam se zařadí,bylo by určitě lepší používat víc a víc slovo"nezvykejme si",protože to jde ruku v ruce s hrdostí.

Z Lichkova zdraví Urban

6 Marian Marian | E-mail | 31. srpna 2008 v 9:53 | Reagovat

Konečně by se měli občané těchto obcí nad touto problematikou zamyslet.Zničime si krajinu a nic nám to nepřinese.Akorát časem pláč v očích.A jestli někdo tvrdí že bude levnější elektřina, tak to jsou lži.   Novák Marian, Mladkov

7 Josef Urban Josef Urban | E-mail | 3. září 2008 v 8:26 | Reagovat

Zdravím,

Pane Nováku, jste první laštovka z Mladkova,která se veřejně o problém větrníků u Vás ve vsi na stránkách vetrnikylichkov.blog.cz angažovala.Mladkov, který prodal svoji krajinu ,hned ve dvou obcich pomocí zastupitelů.Přesto Vás chci upozornit na jednu věc.Zamyšlením se ,větrníky neodstraníte,a pokud vystoupíte veřejně ,můžete očekávat problémy.O svoje zkušenosti se rád rozdělím s Vámi i s veřejností.Hned jak byl zjištěn případný odpor jsme označeni na veřejné vývěsce za jedince s laickými názory ,kterým nejde o rozvoj obce, ale o blaho své./doslovný přepis/. Má to něco společného s hláškami s let bolševických.Když

bylo uveřejněno moje jméno ve spojení se združením "Za naši přírodu" byl vyhlášen hon.Hospodařím, tak na rozdíl od ostatních členů, jako jediný jsem propojen s obcí nájmem na pár pozemků o výměře asi 4000m2.Tak jako jediný jsem mohl být zranitelný.Někdy na podzim přišla výpověd z pozemku který dle autora by nám měl způsobit největší problémy a to z přístupové komunikace k salaši.Nájem trval již téměř 5 let a najednou se jednalo o komunikaci pro širokou veřejnost velmi důležitou a nutnou k průchodu.Tato komunikace nám byla před 6 lety, můžeme to nazvat slovem ukradena, při pozem úpravě.Tak se čas přehoupl do roku 2008.Další Pozemková úprava.Najednou naše pozemky jak vlastní tak pronajmuté od státu, jsou nejvhodnější pro různé biokoridory a komunikace a biocentra.Nápady s cestami přes vlastní pozemky jsou zmařeny ale biocentrum vzniklo na pozemku státním, takže pro nás mí nus téměř 4 hektary s pronajmutých pozemků.Vždy řádně vše zdůvodněno pro rozvoj a blaho obce.Odsouhlaseno vždy počtem 9 hlasů bez rozdílu vzdělání.Průběžně jste prohlášován osobou nespolupracující,tím pádem jste škodnou.Občas jsme upozorněni že společnost  má na obci  zadokumentován přestupek, že překročila 5 tun na komunikaci a to že takových porušení potkáte za měsíc i deset, tím se nikdo nezabývá.Naše podnikatelské záměry jsou vždy překryty záměry druhé strany, i když by náš záměr měl slušný přínos pro danou oblast, tím pádem náš návrh nikdo neřeší.Samozřejmě návrh druhé strany uvádí že přes naše pozemky by bylo nejlepší postavit třeba vlek, pokud nesouhlasíme a navrhneme řešení za jakých podmínek to bude možné ,jsme opět označeni za odpůrce rozvoje a blahobytu.

Nebo je snaha zprovoznit cokoli co by mohlo narušit námi vlastněné zařízení a již třeba i sto let provozované a funkční.Když se to cokoli nepodaří zprovoznit tak není vina na straně zákonů,viník je předem označen a průběžně oživován a příležitostně předhazován.

Naše návrhy na řešení některých problémů jsou brány jako vydírání,jedině návrhy druhé strany můžou zajistit řešení takových situací a tím pádem blaho a rozvoj obce.Časem přemýšlíte o tom, kde se to svinstvo v lidech bere.Vzpomínáte kdo a co dělal před revolucí, v jaké chodil uniformě, odkud byl vyhozen a pomalinku se Vám ten obrázek začne vybarvovat.Už se nedivíte že se tento bolševický systém vládnutí na veřejnost se tvářící jako demokratický může udržet.Ani se nedivíte že synové otců kteří se kdysi scházeli s otcem mojim a radili se jak čelit podobnému svinstvu,tak dnes tito synové škodí

nám.Už se nedivíte když přijdete do kostela a tam sedí v lavicích mezi věřícími i nedávno soudruzi.A řeknu vám, že se ani nedívím , že byla pověšena doktorka Horáková. Změnila se pouze doba ,lidi ne.Jsem pevně přesvědčen o tom ,že i dnes a to i vedle nás žijí malí Urválkové a Poledńáková.

Kam až lze dojít, když na začátku jsou větrníky. Takže pane Nováku, se opravdu zamyslete a zvažte svoji pozici v případném odporu vůči větrníkům.To Vám radí a z Lichkova

            zdraví Urban

Ps.jednoho zastupitele musím z tohoto svinstva vytáhnout.Jako jediný za celých deset let projevil zájem vyslyšet i druhou stranu a po téměř dvou hodinové debatě se nám za svoje některá hlasování omluvil.Je to jediný zastupitel před kterým "smekám klobouk" a pro jeho odvahu si ho i vážím.Kdo chce jméno tak víte kde jsem k zastižení.Poku bude souhlasit z uveřejněním svého jména rád tu provedu.

8 Josef Urban Josef Urban | E-mail | 3. září 2008 v 17:54 | Reagovat

vlaštovka -chybí písmeno malé v. Omlouvám se.

9 Pohoda Koclířov Pohoda Koclířov | E-mail | Web | 5. listopadu 2008 v 20:50 | Reagovat

Děkujeme všem, kteří nás podpořili ve druhém vítězném tažení proti vrtulím u nás v Koclířově. Pokud budete potřebovat jakoukoliv pomoc, rádi pomůžeme. Je to opravdu boj s větrnými mlýny, ale ne vždy marný!

10 Pavel Minář Pavel Minář | E-mail | 30. ledna 2009 v 18:08 | Reagovat

Pane Urbane, zajímalo by mne, jak se celé záležitosti dotýká skutečnost, že se navrhované stavby mají nacházet v ptačí oblasti CZ 0711016 Králický Sněžník. Děkuji za odpověď.

11 Urban Urban | E-mail | 1. února 2009 v 9:04 | Reagovat

Zdravím,´

Území oblasti NATURA 2000 začíná v Petrovičkách u Mladkova a pokračuje až na konec obce   Lichkova .Celá tato část leží tedy mezi silnicí a hranicí s Polskem.

Na konci Lichkova přechází chráněné území na druhou stranu obce a pokračuje směrem k Dolním Bořikovicím,Dolní Lipce, Prostřední Lipce, Heřmanicím a pokračuje dále na Kralický Sněžník.Zde již také překrývá PP Kralický Sněžník.Celá tato oblast je vyhlášená podle dvou směrnic. Ochrana ptáků a rostlin (napsáno zkráceně).V celé této oblasti se poměrně intenzivně hospodáří kosení trávy a pastva. Poměrně velkou část tvoří orná půda.Např.mezi Mladkovem a Lichkovem jsou nejklidnější partie pozemků v horní části tj. při hranici s Polskem . Právě v této části jsou navrženy elektrárny.To se týká i obcí Dolní Lipka a Prostřední Lipka a Heřmanic. U posledních jmenovaných zatím zastupitelstvo města Králík od tohoto záměru upustilo.Je omylem se domnívat, že stavbou elektráren v tomto území co se týká ochrany ohrožených druhů,nedojde k poškození jejich životních podmínek.Je zcela nepochopitelné, že s plným vědomím a se souhlasem obecních zastupitelstev jsou tato území nabízena pro tuto výstavbu.Jsme přesvědčeni ,že v případech jako je tento ,by tuto pravomoc k rozhodnutí neměla obecní zastupitelstva mít.Osobně jsem se byl např. podívat na stavbu vět. parku nad Šternberkem, podle toho co jsem tam viděl, jsem přesvědčen, že pro toto území by to byla katastrofa.Je škoda, že si neustále část lidí neuvědomuje nebo nedoceňuje význam takových území jako je Natura 2000.Potom jen častěji slyšíte i mezi obyvateli, že tady není vidět tento druh ptáka a že tady vždy byl. To samé i o rostlinách.Na závěr jednu zajímavost. V loni jsem chtěl zalesnit pozemky na druhé straně pod Vysokým Kamenem . Jeden z hlavních důvodů proč to zastupitelstvo zamítlo, byl zásah do krajiny a do přírody. To samé zastupitelstvo v roce 2008 odsouhlasilo výstavbu větrných elektráren na území NATURA 2000.V celém tomto případu spoléháme mimo jiné, na osvícenost Krajského úřadu hlavně na odbor Ochrana živ. prostředí a krajiny.Na pomoc byla přizvána také Česká společnost ornitologická.Je svým způsobem k smíchu to, že pomoci se dovolávají ti co s tímto problémem nemají téměř nic společného a také nejsou jeho původci.A ti co jsou původci tohoto problému se dovolávají procesu EIA s tichým přáním aby tento záměr prošel.Pokud možno tak raději bez procesu EIA.Je i k zasmání, že obce které tento záměr výstavby vět. el. odsouhlasily tak mají na svých nástěnkách v úředních místnostech tato chráněná území vyvěšena a také se tímto i chlubí.Pokud žádají o peníze z Evropských fondů tak pro větší váhu svých žádostí se právě těmito chráněnými oblastmi ohánějí.Např. obec Lichkov pro peníza na kanalizaci mihulí potoční.Celý tento problém je na delší povídání ,pokud Vám toto stačí ,rád jsem odpověděl .Pokud ne , napište co Vás přesně zajímá.

Z Lichkova zdraví Urban

12 Pavel Minář Pavel Minář | E-mail | 8. února 2009 v 13:09 | Reagovat

Děkuji Vám za odpověď, musím se přiznat, že většina věcí mi je známa.Je potěšující, že se snad začínají ve větší míře lidé o tyto věci zajímat, ale "chybí" přímo na zasedáních zastupitelů, kde se o těchto věcech jedná.Chybí tam především odborníci na jednotlivé oblasti. V zastupitelstvech velmi často nejsou a proto to bych výkon zastupitelů mnohdy označil za úzce subjektivní nebo v lepším případě za "kolektivně subjektivní". Budeme tedy doufat, že případný další postup ve věci bude důsledně dodržovat zásady správního(případně speciálních)řízení.

P.M.

P.S. širší diskusní prostor by mohl být lépe vytažen na úvodní stranu, ale možná je to jen můj dojem

13 Urban Urban | E-mail | 17. února 2009 v 6:20 | Reagovat

Zdravím,

Po zkušenosti co máme u nás ve vsi ze zastupiteli,musím konstatovat, že zájem zastupitelů se podobnými věcmi zabývat, je odvozen mírou poslušnosti vůči vedení obce. Pokud Váš dotaz "zachází" příliš daleko tak Vám je odebráno slovo.A všichni zastupitelé sklopí oči a nikdo ani nemukne.Tento případ se stal nedávno, při žádosti o vysvětlení k bodům podepsané smlouvy s investorem vět. el.Dnes jsem přesvědčen, že doplnění si vědomostí a informací a jejich pozdější uplatnění(nebo projev nezájmu) ohledně např. problematiky výstavby vět. el. v našem katastru obce a v chráněném území Natury 2000 je ukázkou určitého stupně poslušnosti.Víte sám ,že dnes dostupnost informací např. ohledně chráněných území je plně otevřena. A nikomu se v podstatě nebrání je později i uplatnit.Pokud není v zastupitelstvu odborník, je možnost si ho na příslušné zasedání sehnat. Mám zkušenost, že tito pánové i dámy jsou velice ochotni svoje zkušenosti sdělit veřejnosti, pokud projeví zájem.Důvod, proč se takto nepostupuje, nemusím určitě dál psát.Pokud jde o diskusní prostor,naše přání bylo tyto stránky vést pokud možno jako informativní z možností si opatřit stanoviska z jiných obcí k této problematice.Vedlo nás k tomu hlavně stanovisko investorů ,kteří se ve vesnicích pohybují a používají jednoduché dá se říci zaklínadlo, všude je chtějí jenom u vás ne.Máme to vyzkoušené např. na druhé straně hranice. Zde nám tato informace byla dána jako první při navázání kontaktu s jejich sdružením.Stanoviska občanů k zásahu do přírody nebo k pochybnosti k smyslu výstavby vět. el.jsou téměř všude stejná, problém je většinou v dostupnosti informací ,jak se k tomuto problému staví okolní obce.Několikrát se nám i stalo, že přímo na zasedáních se z důvodu ovlivnění příslušných zastupitelů byla  snaha použít jednoduchou "fintu",pokud to nepostavíme tady , tak to postaví vedle. Přitom právě vedle to bylo odmítnuto.

Ale i případná změna je možná. Nebráníme se tomu.

Z Lichkova zdraví Urban

14 Pavel Pavel | 19. února 2009 v 17:29 | Reagovat

Souhlasím jsem z nivy a chcou u nás v katastru obce stavět 17větrníků,to přece ne!

15 Dave Dave | 9. prosince 2009 v 20:40 | Reagovat

Ahoj, přál bych si aby Vám je tam nepostavily a místo toho aby Vám tam postavili úhelný elektrárny. Ať poznáte ten rozdíl a pochybuju, že doma večer jíte při svíčkách. Přemýšlejte ekologicky

16 Josef Urban Josef Urban | E-mail | 16. prosince 2009 v 7:20 | Reagovat

Zdravím,
Vážený, pokud jste přesvědčen, že když se budou v Čeku stavět větrníky a "sluneční elektrárny" a hlavně ,když jich bude hodně,tak se zavřou uhelné doly nebo odstaví uhelné elektrárny tak to je jenom zbožné přání.A pokud jste přesvědčen, že firmy ze zahraničí které to zde v drtivé většině staví, to myslí s ekologií v Česku vážně, tak je to zbožné přání číslo 2.Je třeba myslet nejenom ekologicky ale i ekonomicky.Na závěr jeden příklad - větrná elektrárna o instalovaném výkonu 2,5 MW a výšce tubusu cca.120m a vrtulí o průměru 100m příjde asi na 80 milionů.Podle investora je již při větru kolem 6,5m/s každá lokalita kde to takto je dobrá pro stavbu.Jenže při tomto větru dle křivky výkonu vyrábí elektrárna cca. 700KW.Potom tady jde o co? Ekologie ,nebo o kšeft který se i při této produkci vzhledem k výkupním cenám vyplatí? Česká republika je třetí největší vývozce eletřiny v Evropě.To tedy vše u nás postavíme, náš spotřebitel to zaplatí a obratem el. energii vyvezeme. Nevím, co to má společného s ekologií.Vyvážíme 1300MW průběžně ,tam někde je potřeba hledat tu ekologii.

[15]:

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama