Větrné elektrárny: jednotná fronta ekologických aktivistů

21. února 2008 v 12:43 | Josef Vít, Britské listy
Aby bylo jasné hned od začátku - žádné alternativní zdroje zatím nemají šanci. Z jednoduchého důvodu - jsou drahé.
Podíváme se jak je to jednotlivými zdroji.
Velmi populární a rozšířená je výroba elektrické energie z větru. Když jedete přes Německo, tak všude kolem sebe vidíte stovky větrných mlýnů. Stožáry vysoké kolem stovky metrů, a v jejich okolí všudypřítomný svist vrtulí. V noci se to rozléhá na mnoho kilometrů daleko. Lidé v jejich okolí mají jistě z toho radost. No - třeba si už zvykli. Říká se, že člověk si zvykne i na šibenici - proč by si nezvykl na svist rotorů větrných elektráren. Podle směrnic EU bychom měli brzy vyrábět minimálně 6% elektřiny z těchto zdrojů. Pan Smrž napadá informaci, že průměrná loňská cena elektřiny pro malospotřebitele se v BRD ve srovnání s rokem 2000 zvedla o 33,8%.
Já tomu ale věřím a také to dokáži.
Podle zpráv z odborného tisku je výrobní cena 1kWh z větrné elektrárny cca 17 Kč.
Jenže spotřebitel zatím platí za 1 kWh jen asi 4 Kč. Takže počítejte se mnou :
Jako příklad vezmeme spotřebu 100 kWh a cenu za 1 kWh 4.-Kč. Normálně bychom zaplatili 4 krát 100 - to je 400.-Kč. Po přidání elektřiny z alternativních zdrojů podle nařízení z EU musíme počítat 6 kWh z větrné elektrárny po 17.-Kč - to dělá 102 .-Kč . Zbývá 94 kWh za normální cenu 4.-Kč. To dělá 376.-Kč. Celkem zaplatíme 102 plus 376 - to je celkem 478.-Kč. Takže zaplatíme za každých 100 kWh o 78.-Kč více než bychom platili jen za elektřinu z uhlí a atomu. Těch 78.-Kč představuje navýšení ceny o 19%, které platíme za luxus "ekologické" výroby. Nedovedu si představit, kdyby podíl "ekologické výroby" byl větší - třeba 15 nebo 20%.
Výpočet je zjednodušený a slouží jen pro příklad. Ceny jsou zaokrouhlené. V podstatě je jedno jestli zvýšení ceny bude 18, nebo 19 nebo 21 procent. Zanedbatelné to v žádném případě není. Do ceny jsem nezahrnul zisk výrobce.
Nedávno jsem dostal leták od ČEZu, podle kterého jsem si mohl spočítat kolik zaplatím za spotřebovanou elektřinu a hlavně tam bylo rozdělení kolik zaplatím komu - kolik výrobci, kolik distributorům, státu a podobně. Mně tam zaujala jedna položka - kolik zaplatím za "podporu výkupu elektřiny". Říkal jsem si, proč mám platit za "podporu výkupu" - ale pak mi došlo - to je ta položka na alternativní zdroje. Elektřina z alternativních zdrojů je kšeft tisíciletí. Výrobce vyrábí předražený výrobek o který nikdo nestojí, stát to od něj vykoupí za výrobní cenu a přidá "přiměřený zisk" (20%). Potom donutí občany aby tento předražený výrobek koupili. A lidem nic jiného nezbude, protože bez něho nemohou existovat.
Teď zbývá jen dodat, kdo tady má zájem o stavbu takových větrných elektráren. Opravdu není pravda, jak stojí v článku v LN, že by se větrné elektrárny stavěly za podpory státu, protože je staví soukromé firmy (stát se pouze zaručil, že všechnu energii vykoupí za výrobní cenu plus zisk). Jenže český kapitál na to nemá.
Všechny větrné elektrárny u nás stavějí Němci a Rakušané. [pozn. red.: toto tvrzení není až tak úplně pravdivé, na Chomutovsku si zažádali o licenci Britové] Veškerý zisk za předraženou energii (kterou nikdo nechce a kterou by si nikdo dobrovolně nekoupil) z našich kapes putuje do Německa. To je výsledek činnosti ekologických aktivistů.
Pan Smrž si neopomněl píchnout do energie z atomových elektráren. Že veškerou protiatomovou propagandu platí olejová lobby (naftové koncerny) už u nás ví hodně lidí. Jen ekologové si to nechtějí připustit. Oni stále budou proti atomovým elektrárnám a budou nás strašit Černobyly. Uvádění počtu 70 tisíc obětí je také údaj z hororových pohádek. Tak jak to formuloval mi to připomíná oběti výbuchu atomové pumy v Hirošimě, které umírali 40 let po válce ve věku 80 let na následky výbuchu.
Zajímavé je, že v Evropě budeme rušit atomové elektrárny a v USA a Číně se připravují stavby desítek nových obrovských atomových elektráren. Bojím se, že až to Evropě dojde bude už pozdě. Stačí si uvědomit, že výrobní cena 1 kWh z atomové elektrárny je cca 1 Kč (údaj ze začátku 90 let) a cena z tolik opěvované větrné elektrárny je dvacka. Obávám se, že to není konkurence schopná cena. A ta se musí projevit i na ceně evropských výrobků, které už dnes nejsou konkurence schopné.
Na závěr bych chtěl dodat, že větrné elektrárny jsou hezká věc, ale že bez ohledu na ně se musí topit pod kotli uhelných (plynových, olejových) elektráren i když generátory nevyrábí proud. Musí však být v pohotovostní záloze, kdyby nedejbože přestal foukat vítr. Továrny musí vyrábět i když nefouká vítr. Takže pod kotli se topí, elektřina se nevyrábí, ale zaplatit to musíme.
Stejné problémy jsou s dalšími navrhovanými zdroji. Fotovoltaické články jsou také hezké, ale při jejich výrobě se spotřebuje větší množství energie, než potom vydají. Ani solární energie na ohřev vody nemá velkou šanci. Je to spíše pro nadšence. Solární panely se za dobu životnosti nezaplatí. Elektrický boiler je stále ještě lacinější.
Přesto všechno lidé jako pan Smrž budou před nás stavět světlé zítřky, kdy každý budeme mít doma vlastní větrnou elektrárnu, na střeše solární panely. Fotovoltaické články nás zásobí el. energií. No a večer, když nesvítí slunce a nebude foukat vítr, půjdem do hajan. Spát sice nebudeme moci pro svist vrtulí z blízkých větrných elektráren, ale nakonec to může mít velmi žádoucí účinky na populační růst.
Spíše to však vypadá na návrat do středověku, kdy si budeme svítit loučemi a v kamnech budeme pálit staré pneumatiky, abychom nezmrzli. Zato však nás nebudou otravovat ani sirné zplodiny z uhelných elektráren ani záření z atomu. Bude to krásná doba. Škoda že se toho nedožiji. Nebo štěstí??
Pro všechny zastánce těchto experimentů mám jedno jednoduché řešení - každý si zvolí jakou energii chce. Zda z atomu, uhelné elektrárny nebo z alternativních zdrojů. A podle toho bude za elektřinu také platit. Za 1kWh z atomu 3 Kč, za uhelnou 5 Kč a za elektřinu z alternativních zdrojů 25 až 50 Kč. A bude jasno.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 lukas meduna lukas meduna | E-mail | 22. ledna 2009 v 21:55 | Reagovat

to co melete za kraviny je hloupé proč vám Čez zdražuje elekřinu každý rok zhruba o deset procent protože nepodporujou VE a ALZD jsou pro ně velkou konkurencí a nepotřebujou k výrobje milijardy na založení nějaké atomové nebo uhelné elektrárny.tohle je jenom politika těch nejmocnějších.podle mě ste hluopý lidé kteří si neuvědomujou že matka příroda je jenom matka která stárne a nenechá se tak dlouho huntovat JAD a UHEL elekrárnamí boží mlýny melou pomalu ale jistě vy zebedněnci kteří myslí jenom na sebe Hovada

2 Loubo Loubo | E-mail | Web | 30. září 2011 v 4:25 | Reagovat

Usmívej se,zítra bude hůř…:-) Dobrej článek...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama