Byla to lež ? Pokud ano, stojí to za to?

19. března 2008 v 7:50 | Josef Urban
Dne 15.února 2008 bylo v naší obci založeno občanské sdružení. Chtěli bychom se zaměřit na ochranu přírody jako celku. Naším prvořadým cílem, je vyvinout maximální úsilí, ve snaze zabránit výstavbě větrných elektráren nejenom u nás ale i v jiných místech našeho malebného kraje.
Jednou z prvotních aktivit sdružení byla návštěva severních sousedů v Mezilesí. Pan starosta nás uctivě přijal i když nebyl tzv.úřední den. Po vzájemném představení a sdělení důvodu návštěvy, nám pan starosta oznámil, že veškeré problémy týkající se výstavby větrných elektráren na českém území jim nevadí - netýkají se jich a že se na polském území nebudou projevovat. Po této informaci nám ztuhl přátelský úsměv a především došla řeč! O několik okamžiků později, nám své stanovisko upřesnil. To byl druhý šok! Měl bych dodat, že z důvodu lepší komunikace s námi byl polský tlumočník. Ten nám musel vyjádření starosty Mezilesí několikrát zopakovat. Můžu, předpokládám nejen za sebe, konstatovat, že jsem se styděl, že jsem z Lichkova.
Obec Lichkov, která má s Mezilesím "družbu" podala informace o umístění větrných elektráren (pokud se budou stavět) pod Suchým vrchem. Přesné místo nám pan starosta ukázal na mapě. Pokud to převedeme na metry (vzdálenost větrníků od státní hranice s Polskem) tak námi uvedených cca padesát metrů se v podání zástupce obce změnilo na téměř 1200 metrů. Dle této informace by se elektrárny měly nacházet na druhé straně údolí podél lesa. Pokud by toto místo pro elektrárny bylo pravdivé, tak by skutečně polské straně nevadilo (v tom okamžiku by nastal problém u nás). Elektrárny by však musel někdo uměle pohánět. S větrem by to asi nebylo takové, jako na "Hraničáku." Za informací z lichkovské obce si pan starosta stál, s tím, že si vše ještě jednou ověří.Tímto byla schůzka ukončena, a každý z nás byl rád, že jsme z úřadu pryč.
Za týden bylo naše setkání krátké. Starosta již měl část projektu, kde jsou větrné elektrárny zakresleny tak, jak bylo námi uvedeno. Pan starosta naše údaje upřesnil větou "pan měl pravdu." Dále to nebudu již komentovat, můžu jen uvést, že uctivost s kterou nás poprvé přijal, byla při druhé návštěvě tatam (že by intervence zvenčí). Pokud se jedná i jinde takto, už se nedivím, že se EU bála otevřít hranice.
Na závěr bych se chtěl zeptat: Proč takto jedná obec Lichkov?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama