K zamyšlení

23. března 2008 v 14:19 | větrník
Když se věrná elektrárna postaví, kdo bude platit za její likvidaci za 20 let až doslouží? Životnost větrné elektrárny je uváděna na 20-25 let.
Firma, která nám to teď nutí, za rok nebo dvacet let nemusí existovat. A nikdo jiný než obecní úřad pak nezbude, aby dosloužilé monstrum zlikvidoval. Za obecní peníze. Současní zastupitelé se na to asi potom nesloží, nebo že by ano?
Kolik může stát rozebrání větrné elektrárny? Její stavba stojí až 80 milionů v závislosti na typu.
Rozebrat víc jak sto tun rezavé oceli, rozbít několik set tun betonu, odvoz na skládku, úprava krajiny do původní podoby... Bude pět milionů stačit?Nebo to bude 10 milionů? Ceny neustále rostou, za 20 let budou ceny stavebních a bouracích prací ještě o kus výš než teď.
Odpovědné zastupitelstvo musí počítat i s možností, že se za několik let firma vlastnící větrník někde ztratí a obec bude muset z obecního platit likvidaci větrné elektrárny.
Počítejte se mnou: pokud by likvidace stála jen 5 milionů a za 20 let skončí životnost elektrárny, to znamená pro obec dát si bokem ročně 5.000.000 / 20 = 250 tisíc korun na zvláštní spořící účet. A kolik peněz ročně obec vlastně od provozovatele dostane, kolik slíbili? Jestli 250 tisíc čistého po zdanění ročně, pak to akorát tak nějak vyjde a přínos nebude žádný. Pokud bude likvidace stát 10 milionů, bude to znamenat dát ročně bokem 500 tisíc korun.
Zastupitelé taky mohou zariskovat a všechny peníze investovat (=projíst). Lepší silnice a chodníky a nová školka, všichni budou spokojeni, jak to hezky dopadlo a velebit současné zastupitele.

Za 20 let pokud dojde na černý scénář a firma vlastnící elektrárnu náhle zmizí, bude před občany na veřejném shromáždění sedět úplně jiné zastupitelstvo a bude se usilovně přemýšlet, kde vzít pár milionů na likvidaci monstra, co prodat, kde si vzít půjčku, kdo tam bude chodit zadarmo na brigády s palicemi a sbíječkami.

převzato z www.nemcice.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama