Občanské sdružení „Za naši přírodu“

29. března 2008 v 7:35 | větrník
Občanské sdružení je nejstarší a nejrozšířenější právní formou nevládní neziskové organizace v polistopadovém režimu v Česku. Činnost občanských sdružení je upravena zákonem o sdružování občanů č. 83/1990 Sb.
Občanská sdružení reprezentují především místní obyvatele. Ve většině případů zakládají občanská sdružení a poté se přihlašují k účasti ve správních řízeních lidé, kteří jsou bezprostředně dotčeni povolovaným záměrem. Zvláštní předpisy jim nedávají jinou možnost, jak se účastníky řízení stát.
Zákon č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny ve svém § 70 odstavci 2 stanoví, že občanská sdružení mají právo aby byla předem informována o všech zamýšlených zásazích a zahajovaných správních řízeních (při nichž mohou být dotčeny zájmy ochrany přírody a krajiny - z tohoto práva sdružení vyplývá povinnost úřadu aktivně informace poskytovat, tedy informaci OS doručit do vlastních rukou - písemně přímo na adresu sdružení. Příslušný správní orgán nemůže pasivně vyčkávat, jestli se sdružení samo bude průběžně dotazovat, jestli nebylo zahájeno nějaké řízení. V případě, že by byl správní orgán nečinný a sám aktivně sdružení neinformoval, jedná se o závažné pochybení způsobující nezákonnost výsledného rozhodnutí.
Nejenom z výše zmiňovaných, prozaických důvodů se rozhodlo několik "dobrodruhů" aktivně vystupovat proti často nesmyslným rozhodnutím, především investorů, potažmo představitelů a zastupitelstev obcí. Po několikatýdenním vyjednávání tak vzniklo Občanské sdružení Za naši přírodu se sídlem v Lichkově 5, Lichkovský dvůr, IČO 22683275. Jejím jednatelem se stal pan Josef Urban.
Krajina v Česku byla lidskou činností v průběhu staletí výrazně změněna, na mnoha místech i značně poškozena (např. těžbou surovin, průmyslovou a jinou činností). V současnosti existují zákony na ochranu životního prostředí, které platí všeobecně. Kromě toho se zvýšená ochrana a péče věnuje ekologicky cenným lokalitám, relativně málo poškozeným lidskou činností.
OS Za naši přírodu spatřuje tak svůj cíl v ochraně přírody a krajiny jako celku. Jednáními a osvětou chce předcházet nešetrným, často velmi vážným negativním a dlouhodobým zásahům do okolní, stále minimálně zasažené, malebné krajiny. Krajiny, kvůli které jsou ochotni každý víkend dojíždět ti "pražáci, brňáci" a další na své chaty a chalupy v našem bezprostředním okolí. Proč asi?!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama