Přidány vizualizace z polské strany

15. března 2008 v 7:42 | větrník
Podívejte se na několik fotografií pořízených v Polsku. Tak nějak uvidí obyvatelé, nejen příhraničních polských obcí, hraniční masiv s naší republikou. Na některých snímcích máte možnost spatřit i mladkovské větrníky.
Stroboskopický efekt
Jde o optický jev, vznikající při průniku viditelného záření ze silného světelného zdroje (zejména se jedná o sluneční záření) mezi otáčejícími se listy rotoru směrem k pozorovateli. Vliv tohoto efektu je vztažen především k faktoru pohody obyvatelstva. Je závislý na výšce rotoru a rychlosti jeho otáčivého pohybu, úhlu nasvícení rotorů, vzdáleností nejbližších obytných sídel . Vliv může mít i na řidiče jedoucí po blízkých komunikací (podobnost s efektem jízdy podél stromořadí), nebo chodce pohybující se v blízkosti větrných elektráren.
Na ochutnávce slivovice spojené s představením firmy Synergion a projektu VVE jsem zaslechl dotaz, zda-li obec oslovila naše sousední spoluobčany. Především těch z Polské republiky se bude týkat výše zmiňovaný stroboskopický efekt. Starosta obce odpověděl, že toto se uskuteční až po podpisu smlouvy. Ostatní by to předpokládám udělali obráceně - ale i špatné rozhodnutí je rozhodnutím. A proto se ptám nyní:
Co říkají nejenom polští sousedé výstavbě větrných elektráren na hraničním masivu s Českou republikou?
Veškeré klady větrných elektráren nám byli předloženy promptně. Především kvůli rychlosti vypsaného referenda máme důvod se domnívat, že to bylo takto promyšleno především z důvodu, aby obyvatelé kterým záleží na zdejší krajině (... Pro malebnou přírodu, poměrně málo frekventovanou oblast a čisté životní prostředí je naše území předurčeno zejména pro rekreaci a odpočinek..... Citace z internetových stránek obce Lichkov) neměli šanci jakkoliv reagovat. Kdo se o to i přes to pokusil, je nepřítelem obce.
Nezaregistroval jsem, že by se cokoliv dalšího ve spojitosti s větrnými elektrárnami dělo. Obecní vývěska stejně tak i Lichkovský občasník se tomuto tématu raději vyhýbají. Jediné co jsem zaregistroval, bylo vyjádření jednoho spoluobčana který prohlásil, že přece nemůže jít proti referendu. Že by snad procitnul?

Věřím, že pokud by občané měli dostatek informací nejenom těch "kladných," které předložila investorská firma (její záměr je naprosto čitelný - vydělat peníze) spolu s některými představiteli obce (jejich záměr je schován za alibistickou informaci o imaginárním výdělku ve prospěch obce) stavba takových monster, jakými skoro 200 m větrné elektrárny jsou, by v referendu neprošla!

Staneme se tedy sobci a kvůli slíbeným finančním prostředkům půjdeme "přes mrtvoly?"
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama