Verdikt zastupitelů obce Horní Čermná ohledně výstavby VE..

28. března 2008 v 11:27 | větrník
Dne 26.3.2008 se v 19:00 konalo zasedání zastupitelstva Horní Čermné. Celá akce byla veřejná a konala se na obecním úřadě.
Během úvodních minut řekl starosta plánovaný průběh zasedání, kde jako první větší bod měly opět přijít na řadu větrné elektrárny. Během pár minut se tak také stalo. Bod třetí tohoto zasedání tedy mohl začít. Hned na začátku starosta zmínil, že zastupitelé budou hlasovat. A jestli má někdo z nich něco, čím by chtěl přispět. Nikdo nic neměl, tak jsem se přihlásil, že bych chtěl odprezentovat výsledky mého průzkumu. Starosta mi však řekl, abych si sedl. V tu chvíli jsem si nebyl zrovna jist, jestli mi vůbec bude dáno slovo. Pak se stalo něco, co jsem opravdu nečekal - starosta nechal hlasovat, jestli můžu se svými výsledky předstoupit. Naštěstí byla většina pro a tak jsem si tedy stoupl před zastupitele a před zhruba 30 dalších občanů Horní Čermné. Zmínil jsem něco málo o sobě, protože jsem si byl jistý, že mě všichni neznají, pokračoval jsem přes poděkování Danovi Krudencovi a Jirkovi Matouškovi, až jsem se dostal k samotnému popisu hlasování a všeho, co je s ním spojené. Sesbíralo se celkem 290 hlasů, což je zhruba o polovinu více, než měla podzimní anketa zaštítěná obcí, za což jsem byl hodně rád. Zastupitelům jsem rozdal každému jednu kopii mnou vytvořené prezentace. Zbyla už jen jedna kopie a tu jsem nechal kolovat po přítomných občanech, kteří se zaujetím sledovali, jak moje hlasování a tím pádem i průzkum veřejného mínění v obci Horní Čermná dopadl. Samotnou prezentaci si můžete stáhnout v jednom z předešlých článků.
Když moje řeč skončila, zeptal se mě jakýsi pán, jak mohou lidé z obce vědět, jestli nebylo hlasování nějak ovlivněno, odpověděl jsem mu tím, že jsem mu řekl, s jakými slovy jsem začínal hovor v každé domácnosti (on byl evidentně jeden z lidí, které jsem nenavštívil). Dále se pak ptal, jaké byli hlavní důvody toho, že lidé hlasovali PROTI. Na tuhle otázku jsem odpověděl, že by ode mě nebylo správné, abych rozebíral jednotlivé názory jednotlivých lidí, každý totiž má svůj názor a já lidem sliboval, že s jejich slovy nebude nikde hazardováno. Také jsem v tuto chvíli zmínil, že když se někdo na cokoliv zeptal, snažil jsem se pokud možno odpovědět, protože o VE vím docela dost, myslím, že jsem dokonce jedním z mála lidí v obci, kteří jsou hodně dobře s celou problematikou seznámeni. Poté jsem říkal, že teď už je to jen a jen na zastupitelích, ale že na jakýkoliv dotaz rád odpovím. Sedl jsem si a začala volná debata, kdy mimo jiné pan Hejl popřel vypovídající hledisko mého hlasování. Tohle opravdu nechápu, protože jsem získal O POLOVINU hlasů víc, než měla obec v podzimní anketě a v několika domácnostech jsem se dokonce zdržel přes hodinu kvůli jednomu hlasu, protože se mě určití lidé ptali na spoustu otázek a já jim ty odpovědi chtěl poskytnout. V tuto chvíli musím zaútočit zase já - věnoval pan Hejl stejný počet hodin větrným elektrárnám jako já? Pochybuji. Ale abych šel dál. V dalších minutách vystoupili například Adam Dušek, Miroslav Cimprich a paní Motlová.
Před samotným hlasováním se však muselo ještě dohodnout, zda-li bude hlasování tajné, nebo veřejné. Zastupitelé a starosta se zvednutím ruk přiklonili k volbě veřejné. V tu chvíli by se ve mě krve nedořezal. Když se mám přiznat, byl jsem daleko více nervózní, než před maturitou. Hlasování započalo a jako první se starosta zeptal, kdo je PRO teoretickou výstavbu VE v obci Horní Čermná. V tu chvíli zvedli ruce dva lidé. Kteří to byli, to napsat mohu, ale v tuto chvíli nechci, i když jeden z nich vám asi dojde. Zbytek zastupitelů si musel vybrat, jestli bude PROTI, nebo se ZDRŽÍ hlasování. Byl jsem jak na trní, když se starosta zeptal:"Kdo je PROTI?". V tu chvíli zvedli ruce všichni zbývající členové zastupitelstva, a tak bylo odhlasováno - 12xPROTI:2xPRO. V tuto chvíli jsem se začal balit a na mém obličeji konečně byl vidět úsměv. Úsměv a jakýsi pocit uspokojení. Jediné, čeho lituji, je to, že když jsem odcházel, někdo se mě zeptal, jestli mě už nezajímá to, co se bude na schůzi probírat dál a já odpověděl: "Ne.". Opravdu mě to zajímá, co se na schůzi dál probíralo a asi si to i zjistím, ale pro ten večer už bylo stresu dost, stejně bych se už nebyl schopen moc soustředit.
Jsem strašně rád, že lidé ze zastupitelstva mi dali prostor prezentovat výsledky mého průzkumu a že k jeho výsledkům patrně také přihlédli, když hlasovali. Tímto bych jim všem chtěl vyjádřit velký dík!
S úctou a pozdravem všem, kteří věnovali poslední měsíce problematice větrných elektráren končím tento článek.
Jestli se bude v budoucnu dít v obci něco takhle velkého významu pro budoucnost obce, myslím, že budu jedním, kteří se budou snažit vypomoci, ať už jakýmkoliv způsobem.
Co dodat závěrem: "Ten umí to a ten zas tohle a všichni dohromady ...." Tento článek je důkazem, že i jeden člověk "probudí" zájem ostatních. GRATULUJI!!!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 janča janča | Web | 4. října 2009 v 19:49 | Reagovat

větrný jeníkov :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama