Chtěli větrníky, teď litují

1. dubna 2008 v 20:17 | větrník
B o s k o v i c k o (ml) - Co se týče vstřícnosti k větrné energetice, zdály se Tasovice nejpokrokovější obcí v regionu. Zatímco na Letovicku či Velkoopatovicku o stavbě stometrových stožárů stále jen nesměle šuškají, tasovičtí zastupitelé si s investorem plácli už na jaře. Smluvně odsouhlasili, že dva tubusy s vrtulemi vyrostou v lokalitě Na vršku (695 m). Celým záměrem se nyní zabývají odborníci v Brně. Krajský úřad ukončil zjišťovací řízení - první krok v posuzování vlivu stavby na životní prostředí - a tento týden vydá jeho závěr. Mezi desítkami odmítavých připomínek, které odbor životního prostředí obdržel, však překvapivě figuruje i nesouhlasné stanovisko samotné obce Tasovice. O větrníky už zkrátka nestojí.
"Mysleli jsme to dobře, vždyť obec by ročně inkasovala částku dosahující poloviny celého rozpočtu," vysvětluje starosta Antonín Ševčík, proč před půl rokem kývli na nabídku firmy Wind Energy Systems CZ, která má v současnosti vytipované i další lokality v regionu. Odpor ze strany obyvatel i chalupářů ale rostl - vzniklo dokonce sdružení, až nakonec sami zastupitelé zformulovali námitky proti výstavbě a poslali je do Brna. "Teď už bych byl raději, kdyby tu žádné větrníky nestály," dodává starosta. Svůj podpis ze smlouvy ale smazat nemůže, po rozhodnutí zastupitelstva a z jeho pověření obec zavázal. Nyní vše záleží na rozhodnutí správních orgánů, na váze připomínek od kritiků a rovněž na šikovnosti investora, který je po zveřejnění závěru zjišťovacího řízení povinen zajistit další požadované podklady.
Jaká doplnění bude krajský odbor životního prostředí požadovat, bude zřejmé nejdříve tento týden. Podle Jiřího Hájka z oddělení posuzování vlivu na životní prostředí přišly námitky od osob, organizací i okolních obcí a týkaly se hlavně narušení krajinného rázu a zásahu stavby do přírodního parku. "Přesné znění závěru zjišťovacího řízení nechci předjímat, je ale velmi pravděpodobné, že investor bude muset doplnit další podklady a řízení bude pokračovat," uvedl Hájek.
Elektrárny chce v Tasovicích postavit boskovická firma Wind Energy Systems CZ. Její větrníky jsou vysoké 126 metrů, mají životnost 20 - 25 let a každý pracuje s výkonem dva megawatty. Na vršku zůstanou nejméně dvě desetiletí. Podle projektového harmonogramu a při hladkém postupu posuzovacího řízení by v příštích měsících mělo probíhat již územní a stavební řízení. "Samotnou montáž elektráren jsme plánovali na konec příštího roku," řekl jednatel firmy Miloslav Šebela a dodal, že každoroční odměna pro obec byla dohodnuta na 250 tisíc korun.
Na krajském odboru životního prostředí se zanedlouho objeví také záměr na stavbu elektráren v Černovicích. Jak řekl starosta Jaroslav Zhoř, obec uzavřela smlouvu se stejnou společností jako Tasovice. "I u nás zastupitelstvo větrníky schválilo už na jaře," dodal. O něco pozadu jsou v Rozseči nad Kunštátem. Zde budou teprve volit, zda elektrárny chtějí či nechtějí. Původně měli o "vrtulích" rozhodnout občané v referendu, ale veškerou zodpovědnosti nakonec převzalo zastupitelstvo. "Předpokládám, že budeme hlasovat na konci listopadu," řekl starosta Miroslav Šikula.
V Bezděčí - místní části Velkých Opatovic - obyvatelé elektrárny odmítli. Zastupitelé je respektují a souhlas ke stavbě nedali. Zájem firem směřuje i na Letovicko. "Chtějí dva větrníky nad Podolím a čtyři mezi Babolkami a Chlumem. Vedení města zatím shromažďuje názory občanů a tématem se bude zabývat na čtvrtečním zasedání zastupitelstva," informoval místostarosta Bohuslav Kuda.
To není apríl, opravdu prozřeli. Jak je vidět nikdy není pozdě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Petr Skurný Petr Skurný | E-mail | 19. července 2008 v 21:07 | Reagovat

Zdravím, koukám, kolik zloby se v lidech může nashromáždit, že o tom udělají i web :-)

Ale každý má právo na názor. Podle mě jsou větrníky prostě spojené s novou dobou. Já se budu raději koukat ze svého bytu na 5 větrníků než na kouřící komín tepelné elektrárny. To je zase můj názor a jsem zvědavý, jako dlouho na tomto webu vydrží :-)

Petr

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama