Jihomoravský kraj má mapu, jak krajinu ovlivní větrné elektrárny

10. dubna 2008 v 7:36 | čtk
Brno -- Obyvatelé obcí na jihu Moravy, kde se možná budou stavět větrné elektrárny, se mohou podívat, jak by stožáry ovlivnily rozhledy v jejich okolí. Počítačovou simulaci nechal zpracovat Jihomoravský kraj. "Touto formou se nejvíc prokáže dopad větrných elektráren na krajinný ráz," řekla dnes novinářům náměstkyně hejtmana Anna Procházková. Představitelé kraje záměr nepodporují, větrné parky by podle nich zničily v regionu zničit cennou krajinu.
Z mapy vyplývá, že například z některých míst na Hodonínsku a Břeclavsku by bylo vidět až 22 stožárů, které tam firmy chtějí stavět. Větrné parky by byly viditelné i z Brna.
"Starostové se nechávají ovlivnit investory, kteří jim slibují miliony na vybudování čehokoliv v obci," uvedla náměstkyně. Stavby větrných parků podle krajských radních také mohou znesvářit sousedící obce. Vesnice, které se stavbou větrných elektráren na svém území souhlasí a inkasují za to peníze, prý nechávají stožáry stavět na okraji svého katastru. Stavba tak prý paradoxně může mnohem víc poškodit sousední ves, která může mít větrník k zástavbě blíž, než radnice, která ho povolila.
Podobná situace nastala podle Procházkové na hranici Jihomoravského kraje a Vysočiny. Stavbu elektrárny podporují v Rešicích na Znojemsku, větrný park by přitom údajně poškodil výhledy v sousedících Dukovanech na Třebíčsku.
Novou počítačovou simulaci mohou kromě starostů, podnikatelů či obyvatelů používat také úředníci kraje. Využijí ji při rozhodování, zda bude mít stavba větrníků dopad na krajinu a poškodila by tak životní prostředí. Dosud bylo takové prokazování velmi obtížné a subjektivní, řekl hejtman Stanislav Juránek. Mapu lze vyhledat na stránkách odboru územního plánování a stavebního řádu kraje. K prohlížení je třeba instalovat zdarma program.
Krajští radní stavbu větrných elektráren nepodporují. Energetická koncepce kraje vítr nehodnotí jako perspektivní zdroj energie; jih Moravy prý není dostatečně větrný. Investorům se stavba větrníků vyplatí jen proto, že ji stát dotuje, řekla Procházková. Pro jih Moravy jsou podle představitelů kraje vhodnější solární elektrárny, protože region je jeden z nejslunnějších v ČR. "Je s podivem, že solární energie zatím dotovaná není. Někteří starostové by do toho šli, není to až tak brutální zásah do krajiny a dá se to snadno demontovat," řekla náměstkyně.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama