Větrníky kam se podíváš

7. dubna 2008 v 7:44 | čtk
U obce Polesí na Vysočině má stát park pěti větrných elektráren
Jihlava -- Na Vysočině se objevil další záměr na stavbu parku větrných elektráren. Pět větrníků s celkovým výkonem deset megawattů (MW) má stát u Polesí na Pelhřimovsku. Zastupitelstvo obce s 80 obyvateli plán soukromého investora podpořilo, řekl dnes ČTK starosta Josef Vachek. Ještě větší parky plánují firmy v kraji u Stonařova na Jihlavsku a u Blatnice na Třebíčsku. Na Vysočině zatím funguje pět velkých větrníků.
Park u Polesí chce stavět firma e3 větrná energie z Modřic. Jeho vliv na životní prostředí nyní posuzuje krajský úřad. "Výstavba větrných elektráren, to je běh na dlouhou trať," míní Vachek. K vydání souhlasného stanoviska obce podle něj přispělo i to, že větrníky mají stát také na území sousední obce Bělá. U Bělé by měly být dva stožáry, zatím se tam měří větrné podmínky.
Radnice nedalekého města Počátky se větrným parkem v Polesí nezabývala. "Zatím jsme nebyli požádáni o to, abychom se k něčemu vyjadřovali," zdůvodnila starostka Marie Hrnčířová. Podotkla, že proti stavbě větrníků na území města kdysi obyvatelé podepisovali petici.
U Blatnice by investor chtěl mít osm větrných elektráren s celkovým výkonem 16 megawattů, s tím ale nesouhlasí sousední Moravské Budějovice. Stejný rozsah má mít park ve Stonařově. Největší projekt v kraji zatím zvažovala společnost ČEZ -- u Jaderné elektrárny Dukovany mohly stát skoro čtyři desítky větrníků. Kvůli nesouhlasu obcí svůj záměr snížila na devět až 12 zařízení, ta by ale měla být umístěna až za hranicemi kraje.
Kraj Vysočina větrníky nechce, podle krajské samosprávy by až 150 metrů vysoké stožáry poškodily vzhled krajiny.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama