Větrníky v Razové

5. dubna 2008 v 7:52 | Ivan Sekanina, Český rozhlas
Bruntálsko se stalo oblastí, která velmi zajímá stavitele větrných elektráren. Zástupci investorů objíždějí vesnice a vytrvale se snaží získat souhlas k výstavbě obřích stožárů. Zamířili také k přehradě Slezská Harta.
Někde se stavět bude. Zda-li rovněž v Razové, to je otázka nejbližších dnů. Lidé se tam rozdělili na dva tábory. Jak jinak. Jedněm pět obřích vrtulí u přehrady Slezská Harta nevadí. Argumentují penězi a přínosem pro Razovou. Nejde o maličkost. Obec má za stavební povolení slíbeno deset milionů korun a za každou větrnou elektrárnu 200 tisíc po dobu dvaceti let. To je pádný argument.
Odpůrci stavby mají také argumenty. A také pádné. Drastický zásah do krajiny, vliv na životní prostředí a poměrně zanedbatelný energetický přínos elektráren. Krom toho chce Razová vsadit na rozvoj turistického ruchu a s tím jdou vysoké stožáry asi kilometr od vesnice špatně dohromady.
Podle mého - větrné elektrárny k rekreační přehradě nepatří. Prostě tam nemají co dělat. Nicméně bude zajímavé sledovat rozhodnutí zastupitelstva v Razové. To rozhodne, které argumenty převáží a jak tamní krajina bude po desítky let vypadat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama