Když spustí vrtule, mají po seriálech

21. května 2008 v 6:16 | větrník
Jemníky - Obyvatelé obce Jemníky si stěžují na výrazné zhoršení televizního signálu v souvislosti s provozem větrné elektrárny u Pcher. Prodejci satelitů mají v Jemníkách na Slánsku žně.

Ve chvíli, kdy vrtule elektrárny ještě ležely na zemi, nebyl příjem televizního signálu v Jemníkách tak tragický.

Už tak slabý analogový příjem televizního signálu se zde v posledních týdnech výrazně zhoršil. Na obrazovkách se střídají světlá a tmavá probliknutí. Některé stanice prý občas mizí zcela. Zdejší lidé to dávají do souvislosti s nedalekou větrnou elektrárnou u Pcher.

Potvrdila to i měření provedená Českým telekomunikačním úřadem. Provozovatel zařízení, společnost J&T, chce provést další nezávislé měření. Pokud i to prokáže rušení signálu z důvodů činnosti vrtulí, je podle svého vyjádření ochotna provést kroky k nápravě.

Digitál není lepší
"Přes obrazovku létají pruhy. Nejvíce je to znát na Primě, která už dříve měla nejslabší signál. Teď dokonce vypadává úplně," řekl Kladenskému deníku Václav Tott z Jemníků. "Na televizi se nedá koukat. Ani digitálem se to nezlepší, to se zase obraz rozkostičkuje a televizor prská," dodal Tott. Nejhorší situace údajně nastává, když se vrtule elektrárny roztočí, dobrá ale není ani když na jejich listy vítr nepůsobí, ale vrtule jsou natočeny kolmo k Jemníkům.

Provedli měření
Lidé se proto obrátili na obecní úřad. "Chceme, aby provozovatel nahradil ztracený signál, postavil vykrývač nebo zesilovač, případně jiné zařízení, které by příjem televizního vysílání vrátilo na normální úroveň," říkají.

Vedení obecního úřadu podalo podnět Českému telekomunikačnímu úřadu (ČTÚ), jehož pracovníci v minulých dnech provedli v Jemníkách různá měření. "Při nich bylo zjištěno, že zdrojem rušení televizního příjmu elektromagnetickým stíněním a odrazy je větrná elektrárna Pchery," uvedl odborný referent ČTÚ Jiří Kadela ve vypracované zprávě.

V ní dále stojí, že příjmové podmínky jsou v zastíněné oblasti vzhledem k terénu velmi různorodé. Větrnou elektrárnou je negativně ovlivněn příjem vysílačů Praha-město a Cukrák. Úroveň degradace signálu je pak závislá na natočení rotorů. Rušení se projevuje úbytkem a výpadkem signálu v rytmu rotace vrtulí.

Co říká zákon
Podle zákona o elektronických komunikacích je za rušení provozu elektronických komunikačních zařízení a sítí, poskytování služeb elektronických komunikací nebo provozování radiokomunikačních služeb považováno i rušení způsobené elektromagnetickým stíněním nebo odrazy elektromagnetických vln stavbami nebo činnostmi souvisejících s jejich provozem.

Poskytovatel elektronických komunikací nebo radiokomunikačních služeb, v tomto případě společnost České radiokomunikace, jsou povinny vyzvat vlastníka větrné elektrárny Pchery k odstranění rušení. Nedojde-li k dohodě, rozhodne podle zvláštního předpisu stavební úřad v Kladně.

"Stížnost obce Jemníky jsme obdrželi a vzali jsme jí na vědomí. Nyní čekáme na výsledek jednání mezi Českými radiokomunikacemi a provozovateli elektrárny. Zatím v celé záležitosti nemůžeme nic dělat," informovala za stavební úřad mluvčí kladenského magistrátu Petra Kučerová.

Nechtějí prý investovat Podle starosty Jemníků Ladislava Kučery vedení obce podniká všechny výše zmíněné kroky k nápravě. "Rušení televizního signálu nastalo ihned poté, co byly větrníky spuštěny. Provozovatel elektrárny nám sdělil, že chce situaci řešit, ale obávám se, že nemají zájem do nějakého zařízení investovat," poznamenal Kučera. Zároveň uvedl, že nemá poznatky o tom, že by se podobný problém týkal i okolních obcí, s výjimkou jednoho obyvatele Řisut. "Je to zaměstnanec elektrorozvodných závodů a dokáže tedy přesně zjisitit, kdy se vrtule točí. dokáže tedy rozlišit jejich vliv na rušení televizního signálu," sdělil k tomu starosta Řisut Miloš Šlajchrt.

Stanovisko provozovatele
"Skupina J&T zaznamenala dva názory místních obyvatel, které se týkaly kvality televizního signálu v okolí větrných elektráren Pchery. K dispozici máme také vyjádření Českého telekomunikačního úřadu. Skupina J&T v této souvislosti neprodleně zahájila aktivity, které by měly vést k uspokojivému řešení celé situace," sdělil včera Kladenskému deníku ředitel komunikace skupiny J&T pro oblast energetiky Martin Maňák.

Jedním z kroků, které chce provozovatel v brzké době podniknout, je provedení dalšího nezávislého měření, jehož cílem je zjištění kvality televizního signálu v dotčené lokalitě a nezávislé zmapování vlivu provozu větrných elektráren na intenzitu elektromagnetického signálu.
"V případě prokazatelného zjištění nevyhovující kvality televizního signálu jsme připraveni vstoupit s provozovatelem televizních vysílačů do jednání o zvýšení výkonu jeho vysílačů a zajištění dostatečné kvality televizního signálu," přislíbil Maňák.
Zdroj: www.denik.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 bíbo bíbo | 25. května 2008 v 8:23 | Reagovat

Tak..

..to je teda styl. Výhodnější získávání energie za to, že v podstatě omezí svobodu. Chudáci zdejší obyvatelé. Místo televize asi teď mastěj karty :o)

2 pcherák pcherák | 26. května 2008 v 7:13 | Reagovat

Bohužel to není jen problém obyvatel obce Jemníky.Tady ve Pcherách má tento problém také spousta lidí,ale komu si postěžovat,když náš starosta byl ten kdo prosadil elektrárny a díky za to že se našlo pár občanů,kteří se tenkrát ozvali a obec se nestala spoluinvestorem této nádhery.Ale oporu tady nemáme.Rádi se ,ale přidáme k občanům Jemník.Máme problémy i my kteří bydlíme na kopci a ne v dolíku jako jsou Jemníky.Náš set-top-box je odpojen a koukáme alespoň na trošku lepší analog.Problémy jsou,ale i s internetem a o mobilních telefonech ani nemluvím.Tak místo telefonování s přáteli a koukání na televizi můžeme vyrazit na procházku ke krásným vrtulím a uděláme tím něco pro své zdraví,i když...?Už jste četli studii o negativním vlivu infrazvukových vln?Ale ve Pcherách je to už jedno,oni jsou už leta zamořeny radonem a taky se to tutlá.Bude zajímavé jak se ten solidní investor k tomu postaví.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama