Města v Pardubickém kraji větrné elektrárny odmítají i vítají

8. května 2008 v 6:29 | čtk
PARDUBICE (ČTK) - Investoři výstavby větrných elektráren v Pardubickém krajijen obtížně překonávají odpor některých místních radnic. Před dvěma týdny odmítli povolit připojení větrníků k elektrárenské distribuční síti zastupitelé v Králíkách na Orlickoústecku, o několik dnů později jen těsně neprošlo zamítavé stanovisko k budování stožárů v Lanškrouně. Naopak některá města by větrníky vybudovala sama. Výrobu elektřiny považují za dobrou investici a zaručený zdroj peněz do městského rozpočtu. V poslední době přišla s myšlenkou postavit u města čtyři větrníky radnice v České Třebové na Orlickoústecku, zisk by mohl dosáhnout několika milionů korun ročně. Podobné plány mají také Polička a Svitavy a již zmíněná Proseč.
Například ale starosta Lanškrouna Martin Košťál si myslí, že větrné elektrárny "przní krajinu". "Nelíbí se mi, že by na každém kopci stály stožáry. Je to jen obchod pro firmy, které je staví a provozují, který by ale nefungoval bez dotací," uvedl Košťál. Nic naopak nenamítá proti elektřině z jaderných elektráren, kterou považuje za "čistou". Pro Košťálův návrh zamítnout investici do větrné energie hlasovalo osm zastupitelů, devět bylo proti. V Lanškrouně se v současnosti žádná větrná elektrárna nechystá, zanedlouho by ale měly začít fungovat vrtule v nedaleké Anenské Studánce. "Na pozemcích města nic takového nedovolíme. Využijeme pro to všechny zákonné možnosti v územním a stavebním řízení," prohlásil Košťál.
Zastupitelé Králík měli podobné argumenty jako starosta Lanškrouna. "Hlavní námitkou byly obavy ze zničení krajinného rázu. Jsme tu hodně zaměřeni na turistiku a okolní prostředí si musíme hlídat," řekla ČTK starostka Králík Jana Ponocná.
Větrné elektrárny v minulosti několikrát narazily i na odpor veřejnosti. V referendu odmítli velký větrný park obyvatelé Koclířova na Svitavsku, nelíbí se lidem z Holetína na Chrudimsku, před časem vystoupilo proti vrtulím třeba sdružení Františky, které odmítá elektrárny mezi Prosečí a Krounou u Hlinska. Výroba elektřiny z větru přesto v Pardubickém kraji vloni výrazně vzrostla ve srovnáním s předchozím rokem. Zatímco v roce 2006 vrtule větrníků vyrobily přes 819 megawatthodin (MWh), o rok později to bylo již 3,5 gigawatthodin (GWh), tedy více než čtyřnásobek. Nárůst byl způsoben prudkým zvýšením instalovaného výkonu v souvislosti s uváděním stále větších soustrojí do provozu. Energie z větru však stále pokrývá jen zlomek spotřeby elektřiny v České republice ve srovnání s její klasickou výrobou v uhelných a jaderných elektrárnách. Minulý rok se větrníky podílely na dodávkách elektrické energie 0,14 procenta.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama