Odpůrci a příznivci energie z větru: asi 50:50

25. května 2008 v 7:46 | DENÍK/Kristina Hašková
Havlíčkobrodsko - Je to pozoruhodné: region je v otázce, zda se mají větrné elektrárny stavět nebo ne, rozdělen na dva přibližně stejně silné tábory. A to jak z hlediska názoru lidí, tak jednotlivých zastupitelstev jako celků.
Argument přebíjí argument: Je to čistý zdroj energie. Ale málo efektivní, musí se dotovat. Stavby naruší ráz krajiny a budou hlučné. Již stojící elektrárny předvídané problémy nezpůsobují a zajistí obcím stálý a značný příjem. Příkladem obce, kde se o elektrárny vedl dlouhý boj, je Oudoleň na Chotěbořsku. O stavbě elektráren se tu jednalo přes rok. Nakonec se stavět nebude. Vedení obce se nezalíbily finanční podmínky, které zájemce o stavbu nabízel. Naopak městys Štoky stavbu již posvětil. V obci Věžnice na Přibyslavsku si dokonce na stavbu a provozování chtěli troufnout sami. Nakonec ze záměru sešlo. Podle starosty Josefa Málka by to bylo pro obec příliš náročné, raději najde vhodnou firmu.
K referendu sáhli v Havlíčkově Borové a Uhelné Příbrami. "Chtěli jsme, aby o stavbě rozhodli občané," vysvětlila v Příbrami starostka Marie Ostatnická. Nakonec se ani tady stavět nebude. Důvodem je nevhodný terén. Kdyby u Uhelné Příbrami měly elektrárny stát, musely by být nižší, než si investor přeje.
"Dle vyjádření Vojenské správy se naše katastrální území nachází v prostoru, který omezuje maximální možnou výšku větrných elektráren na 59 metrů nad terénem. Je zde vzdušný prostor pro létání v malých a přízemních výškách," upřesnila starostka. V tomto prostoru se nachází více okolních obcí.
Samotný Havlíčkův Brod odmítl žádost firmy o postavení větrné elektrárny u Zbožic, které pod město spadají. "Zúčastnil jsem se semináře v Polné, který pořádal krajský úřad. Bylo tam asi tři sta starostů z celé Vysočiny, odpůrci i příznivci elektráren a také lékaři," řekl místostarosta Čeněk Jůzl. Podle jeho slov tam zaznělo několik pádných argumentů proti. "Lékaři nastínili rizika, která hrozí v důsledku překračování hlukových bariér. A neméně důležité je i narušení rázu krajiny," vysvětlil důvod zamítnutí stavby větrníku ve Zbožicích Jůzl.
Že seminář vyznívá proti elektrárnám, není ovšem nic divného - dominantní stranou v zastupitelstvu je ODS, která dotované výrobě čisté elektřiny nefandí. Vítr ale není jedinou variantou. V již zmíněné Oudoleni by měla v budoucnu stát dokonce malá elektrárna solární, ale na soukromém pozemku. Sloužit bude jenom svému majiteli.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama