Pokračující boom větrné energie. Honba za penězi.

1. května 2008 v 8:10 | větrník s použitím článku Hany Jakubcové - Diskuze o větrné elektrárně jiskřila
V současné době se firmy specializované na stavby větrných elektráren předhánějí v získávání lokalit pro uskutečnění svých záměrů, i když u nás větrné podmínky nejsou zrovna ideální. Důvod je prostý, od srpna předminulého roku platí zákon o obnovitelných zdrojích, který výrobcům energie z větru zajišťuje na patnáct let velmi výhodné, pevné výkupní ceny. A o to tu jde. V první řadě o peníze a zase jen o peníze. Vše ostatní (zejména argumentace investorů) je tomu poplatné, dopady do krajiny jsou bagatelizovány, informace občanům zjednodušovány atd..
Diskuze o větrné elektrárně jiskřila
Blatnice - Na tvrdý odpor narážejí čím dál více zástupci brněnského Venturealu. Chtějí postavit osm větrných elektráren na dohled od Moravských Budějovic, v katastru obce Blatnice.
"Žiju v Ohrazenici, to je kousek od Blatnice. A dívat se mi na to nechce. Myslím, že vrtule budou hyzdit krajinu a mám obavy i z hluku," svěřil se Josef Sovka, který se zúčastnil úterního veřejného projednání právě v Blatnici. Odhadem sedmdesát lidí se sešlo v nevytopeném kulturním sále blatnického obecního úřadu. A neměli to lehké. Takzvané veřejné projednání musí splnit určité zákonem dané náležitosti. A než se obyčejný člověk dostal ke slovu, aby řekl svůj názor na věc, absolvoval půl druhé hodiny argumentací ze strany přítomných zástupců firmy, jejího právníka, úředníků z kraje, posuzovatelů záměru.
A řeči to byly často nestravitelné pro ucho běžného posluchače, plné cizích termínů. O překladu do jazyka běžného člověka v Blatnici nemohla být řeč. Není tedy divu, když jeden z netrpělivých blatnických obyvatel po desítkách minut hlasitě upozornil: "To je pořád dokola, pořád nám říkáte to samé. My to tu nechceme a už bysme teda taky rádi mluvili my!"
Jednatel Venturealu Alexander Szotkowski pak v diskuzi sice zkusil naznačit, že by za některé výroky mohl oponenty z řad místních zažalovat. Ovšem narazil. Při veřejném projednání totiž může vznést kdokoli libovolnou připomínku a má právo na dotaz dostat odpověď. Zástupce Venturealu například velmi podráždila narážka na jejich vizualizace, tedy obrazové začlenění větrníků do krajiny. Blatnický chalupář Bronislav Dušek totiž naznačil, že pohled od národní kulturní památky zámek Jaroměřice je z místa, které se firmě prostě hodilo, aby dopadl co nejlépe. Bohužel nebyl přítomen nikdo ze správy památky, aby se též vyjádřil. Ani kastelán, ani památkář. "Chováte se arogantně, jakoby vám to tu už patřilo. Mluvili jste o vašem výzkumu veřejného mínění, že prý to tu lidi chtějí. To se mi nezdá. Co já vím, tak je tu většina proti," ohradil se další místní člověk.
A padaly i jiné výtky: Zastupitelé před podpisem smlouvy nemluvili s obyvateli, tisícovka lidí se bude denně na stožáry dívat, finanční příjem hlavně pro firmu, snížení cen nemovitostí, mrzačení krajiny.
Odpor proti větrným elektrárnám stoupá
V Holandsku, Rakousku i Německu stoupá odpor proti větrným elektrárnám (VTE), investoři přemísťují svá starší zařízení na východ. V Dánsku, Německu a Velké Británii se po protestech občanů nová zařízení VTE instalují výhradně v neobydlených oblastech, na ostrovech či mělčinách Severního moře. Například ve Velké Británii již lidé opouštějí svá obydlí v jejichž blízkosti jsou větrné elektrárny. Škodlivý účinek na zdraví a psychiku lidí má neslyšitelné nízkofrekvenční zvukové vlnění, jehož zdrojem tyto větrné elektrárny jsou. Vzniká již vědecká studie, která má tyto nebezpečné účinky popsat.
Správní soud v České republice se nedávno zabýval sporem o dvě větrné elektrárny, které chtěla postavit soukromá společnost Eldaco. Vznikly čtyři odborné posudky, podle tří z nich by stavba měla negativní vliv na krajinu. Například podle expertízy Agentury ochrany přírody a krajiny by zásah do krajiny nevyvážilo "ozelenění ani jiné barevné nebo technické řešení". Městský úřad v Poličce proto stavbu nepovolil a jeho rozhodnutí potvrdil Krajský úřad Pardubického kraje.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama