Větrníky ruší televizní signál

26. května 2008 v 19:02 | MARTIN STAVĚLA
Obyvatelé Jemníků na Kladensku si stěžují na špatný příjem i v době, kdy elektrárna nepracuje

Jemníky - Nekvalitní televizní signál měli obyvatelé obce Jemníky na Kladensku vždy. Vesnice totiž leží v údolí. Od března, kdy u nedalekých Pcher vyrostly dvě velké větrné elektrárny, je však příjem ještě mnohem horší. V některých domácnostech dokonce po zapnutí televize občas naskočí jen zrnění.
"Nám sice nevypadávají programy, ale obrazovka bliká. Myslel jsem si, že se to bude stávat jen za provozu elektrárny, ale signál mizí, i když se vrtule netočí," řekl Václav Landa, jenž bydlí v centru Jemníků. Někteří lidé zkoušeli problém vyřešit pomocí satelitů. Moc to nepomohlo. "Pořídili jsme si satelit, ale i s ním máme problémy. Kvalita obrazu není dobrá," řekl další z obyvatel, Stanislav Leibl.
Největší problémy mají lidé bydlící uprostřed vesnice. Naopak důvod ke stížnostem nemají ti, kteří žijí na vyvýšeném okraji obce. Televizi mohou sledovat bez omezení, je jich ovšem jen pár.
Protože stížností přibývalo, zastupitelé požádali Český telekomunikační úřad, aby zjistil příčinu rušení signálu. Různá měření potvrdila, že elektromagnetické stínění skutečně způsobuje větrná elektrárna.

Některé kanály mizí úplně "Český telekomunikační úřad na základě stížnosti obyvatel zahájil šetření. Zjistili jsme, že lopaty elektrárny mění elektromagnetické pole a tím i televizní signál," potvrdila mluvčí úřadu Dana Makrlíková.
Nejhorší situace nastává v době, kdy je elektrárna v provozu, ale i nehybné vrtule natočené kolmo k Jemníkům signál ruší. Obrazovky podle místních blikají a chvílemi některé kanály úplně mizí.
Podle zákona je poskytovatel elektronických komunikací povinen vyzvat vlastníka elektrárny k odstranění závady. V tomto případě mají nápravu zjednat České radiokomunikace. Nyní lidé čekají, jak se radiokomunikace dohodnou s provozovatelem elektrárny, tím je skupina J&T. Ta chce nejdřív udělat další nezávislé měření a poté problém řešit. Možná bude nutné zvýšit výkon vysílačů.
"V úvahu přichází i nasměrování antény na jiný vysílač, než je Cukrák," upozornila Dana Makrlíková.
Dva větrníky, které u Pcher začaly fungovat v dubnu, jsou s výškou 90 metrů největší a nejvýkonnější v Česku. Vrtule mají průměr 100 metrů a ročně vyrobí energii pro zhruba 3 250 domácností.
Větrníky u Pcher jsou prvními ve středních Čechách, jejich výstavba stála 190 milionů korun. Obec od majitele elektrárny získá ročně 200 tisíc korun za pronájem přístupové cesty.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 David Šmíd David Šmíd | E-mail | 5. října 2010 v 18:55 | Reagovat

Jen bych rád zpřesnil ne zcela jasnou formulaci o penězích za pronájem cesty. Peníze zinkasuje majitel cesty, tedy obec Pchery.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama