Větrným elektrárnám lidé příliš nefandí

25. května 2008 v 9:31 | větrník
Region - Větrné elektrárny jako zdroj čisté energie mají své odpůrce. V některých obcích proběhly ankety.
Větrné elektrárny jsou moderním zdrojem energie zejména v západních zemích. Na území okresu Bruntál je vytipováno několik lokalit, kde by mohly být vystavěny. Lidé jim však nakloněni příliš nejsou. Jednou z obcí, kde by se měly elektrárny začít stavět, je Razová poblíž Slezské Harty. V obci už proběhy dvě ankety, ve kterých se občané vyjadřovali, zda chtějí, anebo nechtějí elektrárny v blízkosti svých domů. Při první anonymní anketě bylo o něco více hlasů pro výstavbu, ve druhé se naopak o něco více účastníků vyslovilo proti větrným elektrárnám. Opravdu výrazné pro nebo proti však nepřinesla ani jedna anketa.
Jde také o peníze
V Razové se jedná celkem o pět větrných elektráren vysokých 120 až 150 metrů, které by měly stát jeden až jeden a půl kilometru od vesnice. Tyto elektrárny by obci, která má necelých pět set obyvatel, přinesly nemalé peníze. "Při vydání stavebního povolení bychom dostali deset milionů korun a potom každoročně za každou dvě stě tisíc po dobu dvaceti let. Když vezmeme v úvahu, že náš celoroční rozpočet je přibližně pět milionů, tak je to opravdu dost peněz," řekl starosta Razové Václav Bártek.
Chataři jsou proti
Nesouhlas některých lidí s výstavbou větrných elektráren v Razové byl hlavní důvod, který je vedl k založení občanského sdružení Slezská Harta. Tento krok není samoúčelný, ale má dost zásadní význam, jelikož se právě sdružení stává dalším oprávněným účastníkem veškerých úředních řízení i jednání týkajících se větrných elektráren.
Obecní zastupitelstvo společně s vedením obce Razová v anonymní anketě nevzali v potaz názory chatařů. Ti na podporu svého požadavku upořádali v obci vlastní anketu. "Uskutečněná podpisová akce zvrátila výsledek anonymní ankety ve prospěch odpůrců výstavby větrných monster, a tento výsledek byl předán zastupitelstvu na veřejném zasedání," sdělili Zdeněk Adamec a Zdenko Černý z Razové. Dlužno ovšem podotknout, že tato anketa sice přinesla opačný výsledek, ale opět nepříliš výrazný a přesvědčivý.
Proti větrným elektrárnám uvádějí jejich odpůrci pádné argumenty. "Jedinou motivací firem deroucích se k této výstavbě jsou dotace na investice i následný provoz, které ve finále stejně zaplatíme z našich kapes. Není to ani ekologie ani potřeba těchto zdrojů. Jedna kilowatthodina ve výkupu z větrných elektráren je třikrát dražší než z běžné produkce," uvedli například vedle mnoha dalších stanovisek Zdeněk Adamec a Zdenko Černý.
Někde už stojí
Zatím první mohutná větrná elektrárna na území okresu Bruntál stojí ve Staré Libavé, místní části Norberčan u Moravského Berouna. Postupně by jich tady mělo vyrůst sedm. Nebudou to přitom žádné malé větrníky, ale mohutné a zdaleka viditelné objekty. Jejich stožár bude vysoký 85 metrů a rozpětí vrtule 35 metrů. Konec vrtule bude tedy při otáčení přesahovat výšku sto metrů od země. I v této obci jsou na výstavbu vrtulí rozdílné názory.
Rozpor s přírodou a venkovem
Větrné elektrárny nejsou jenom záležitostí technickou a ekologickou. Mnohdy se dotýkají, a to velmi osobně, osudů lidí. Své o tom ví Jan Bábek z Hraničních Petrovic, malé vesnice nedaleko Moravského Berouna.
"My jsme se ženou chtěli být blíž k přírodě, a tak jsme se z Olomouce odstěhovali do Petrovic. Koupili jsme tady odrbanou chalupu a začali ji opravovat," řekl Jan Bábek. Pro zásadní životní změnu se manželé Bábkovi rozhodli až po důkladném a dlouhém zvažování. Neodradily je ani potíže se zaměstnáním. Paní Magda totiž pracuje jako odbornice v olomouckém muzeu a musí do práce složitě dojíždět a pan Jan si musel také najít nové zaměstnání. "Ze začátku to bylo v pohodě. Začali jsme s opravami a byli jsme naprosto spokojeni. Pak ale bác ho! Dozvěděli jsme se o těch větrných elektrárnách a to teda pro nás byla pecka. Byli jsme samozřejmě proti. Nestěhovali jsme se přece z Olomouce proto, abychom se z okna dívali na ty hnusný monstra škaredý jak tropická půlnoc," pokračoval Jan Bábek. Nespokojení obyvatelé se snažili výstavbě větrných elektráren zabránit a jak už je zvykem, podpořili svůj nesouhlas peticí. "Ta petice byla houby platná, navíc jsme se dozvěděli, že těch elektráren tady bude ještě víc. Máme smůlu, že Petrovice leží mezi Přírodním parkem Sovinecko a Přírodním parkem Údolí Bystřice, kde elektrárny být nemůžou, tak to lišácky rvou k nám, šmejdi. Ať si přijdou poslechnout, jak to tady hučí," rozhořčeně dodal Jan Bábek.
Další alternativní zdroje
V okrese Bruntál se kromě větrných elektráren uchytily také vodní elektrárny. O jednu z nich přijde pravděpodobně vlastník v Nových Heřminovech, které mají být zatopeny novým vodním dílem. Velice populární se stal solární ohřev vody. sluneční energii využívají k ohřevu vody například na moderním koupališti ve Městě Albrechticích.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama