Kraj odmítá větrné elektrárny

5. června 2008 v 6:34 | větrník
Jihomoravský kraj se opakovaně vyslovuje proti stavbám větrných elektráren, ale to neznamená, že může jejich rozšíření zabránit.
Stačí, aby příslušná obec zanesla takovou elektrárnu do svého územního plánu. Prohlásil to ve středu místopředseda komise životního prostředí krajské rady Jan Satoria.

Je také brněnským zastupitelem a předsedou městské organizace KSČM. Sdělil, že komise se v těchto dnech jednohlasně shodla na odmítavém stanovisku vůči větrným elektrárnám, když posuzovala návrhy na jejich výstavbu.
"Větrné elektrárny jsou velkým zásahem do krajiny," říká Satoria. Zvláště menší typy elektráren jsou podle něj v podmínkách Česka nerentabilní.

Na území Jihomoravského kraje působí nyní tři firmy usilující o výstavbu větrných elektráren. Výkon jedné by se pohyboval od 2 do 2,5 MW, výška osy rotoru by byla od 100 až do 160 metrů. Viditelná by tato monstra byla až z 50 kilometrů.

Podle Satorii zmíněné tři firmy nyní naléhají na obce, aby daly k větrným elektrárnám souhlas. Hlavním argumentem je levnější energie. Jenže obec se stane provozovatelem elektrárny a po skončení životnosti za 15 až 20 let bude ocelové věže s vrtulemi bourat nákladem několika miliónů korun. Proti větrníkům mluví také využitelnost: jen desetinu roku jsou zapojeny. "Kdyby se na území Jihomoravského kraje realizovaly všechny představy o výstavbě, stálo by na každých pěti až deseti kilometrech čtverečních několik větrných elektráren," děsí se Satoria. Připomněl usnesení rady kraje z roku 2006, které považuje využití větrné energie za méně významný zdroj energie. "Na podnět komise životního prostředí nebude rada své stanovisko měnit," ujistil Satoria.

Upozornil také, že zastánci větrných elektráren by klidně stavěli i v Lednicko-valtickém areálu a v jiných zákonem chráněných lokalitách. Negativní zkušenosti má s větrnými elektrárnami také kraj Vysočina, připomeňme jen odlétající kusy ledu v sousedství Pavlova na Jihlavsku.

***
Kdyby se na území Jihomoravského kraje realizovaly všechny představy, stálo by na každých pěti až deseti kilometrech čtverečních několik větrných elektráren. Jan Satoria, místopředseda komise životního prostředí

Jan Trojan

Zdroj: Ekolist
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama