Obce chtějí některé větrné elektrárny přímo vlastnit

12. června 2008 v 9:55 | Kateřina Slouková
Protivanov - V katastru Protivanova by brzy mohly stát čtyři nové větrné elektrárny. Někteří místní jsou pro, jiní nesouhlasí. Vedení městyse nyní zvažuje, zda stavbu větrných elektráren povolí. Někteří zastupitelé přišli s návrhem, aby dva z větrníků vlastnila a provozovala přímo obec. Stejné dilema řeší i v Drahanech. Zde by rádi měli pod křídly jednu z pěti elektráren, které v rámci větrného parku mají v katastru Drahan vyrůst do několika let.
Jako investor a provozovatel dvou větrných elektráren by Protivanov za dvacet let získal více než osmdesát milionů korun. A to i po započítání splátek úvěrů a dalších nákladů, které by přesáhly sto padesát milionů korun.
"Pokud by obec do větrných elektráren investovala, každý rok do obecní pokladny přibudou čtyři miliony korun. Vzhledem k tomu, že náš roční rozpočet je kolem osmi milionů, byla by to značná finanční injekce," zmínil se jeden ze zastupitelů Alois Kolář. Městys by se podle něj musel částečně zadlužit. "Rozhodně bychom ale nemuseli zastavovat obecní majetek. Ručili bychom přímo elektrárnami," poznamenal Kolář.
Problém se zapojením do sítě Problém je v tom, že v Protivanově stejně jako v Drahanech už není místo v síti, kam by bylo možné elektrárny připojit. Nabízí se vybudovat vlastní rozvodny. Jejich výstavba by ale místní přišla na desítky milionů korun. "To vidím jako největší problém. Obec by na jednu stranu finance potřebovala, na druhou stranu se ale nesmí příliš zadlužit. Vybudovat rozvodny by bylo komplikované a finančně a časově velmi náročné," poznamenal starosta Protivanova Karel Trnečka.
V Protivanově by další elektrárny chtěla budovat společnost Wind Invest, v Drahanech zase Eldaco. Obě firmy prý chtějí obcím s výstavbou a provozem vlastních elektráren pomoci. "V žádném případě se nebráníme tomu, aby obec vlastnila dvě elektrárny. Jsme schopni jim se vším pomoci a vyřídit i potřebná povolení nebo poradit po odborné stránce," ujistil jednatel firmy Wind Invest Zdeněk Svoboda. Podobně ochotní jsou i v Eldaco: "Obci pomůžeme nejen se servisem a provozem, ale nabízíme i pomoc s financováním. Půjčku můžeme zajistit z vlastních zdrojů," uvedla jednatelka společnosti Iva Šťastná.
Větrnou elektrárnu ve vlastnictví má zatím jen jedna obec v České republice Podle ní má větrnou elektrárnu ve vlastnictví pouze jedna obec v republice. "V Česku mnoho větrných elektráren není. Vlastní elektrárnu provozuje podle mých informací pouze Velká Kraš na Jesenicku. Ostatní obce mají problémy s financováním stavby elektrárny," poznamenala Šťastná.
"Alespoň jednu větrnou elektrárnu by měla vlastnit obec. Díky penězům, které z toho budou, by mohla opravit silnice, postavit dětské hřiště nebo nakoupit vybavení místním dobrovolným hasičům," míní například Karel Krátký z Protivanova­.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Klára Dulovcová Klára Dulovcová | 23. února 2011 v 10:17 | Reagovat

Dobrý den,
chci se zeptat, proč pan Urban dal dopis určený panu Mařasovi ze spol. Synergion do schránky nám? Vyřiďte mu prosím, že se spletl, že nás jeho letáky nezajímaj, hlavně, když nejsou určeny nám. Děkuji.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama