Hromadná výstavba větrných elektráren v ČR je ekologickým mýtem

6. července 2008 v 18:12 | větrník
Větrné elektrárny vzhledem k naším orografickým a geografickým podmínkám nemohou být u nás žádným významnějším energetickým přínosem, jejich hromadná a podtrhuji slovo hromadná výstavba zničí krajinu a provětrá peněženky občanů, neboť je dražší, nežli elektřina z klasických zdrojů. Pro příklad uvádím, že pouhých, a to ještě teoretických 6 procent elektřiny vyrobených z obnovitelných zdrojů představuje výstavbu, podle výkonu jedné elektrárny 0,5 MW, asi 6000 větrných elektráren instalovaných na sloupech vysokých 100 metrů. Musí být postaveny převážně v horských oblastech, v nadmořské výšce kolem 750 metrů nad mořem, aby se dosáhlo potřebné rychlosti větru nad 6-7 m.s-1. Investiční náklady by dosáhly 120 až 150 miliard korun, které by byly vyšší, než poměrná výstavba Jaderné elektrárny Temelín. Daleko únosnější může být přístup k výstavbě pouhého a energeticky zanedbatelného jednoho procenta elektřiny z větrných elektráren, který je snad vzhledem k našim podmínkám možný. Představuje investici kolem 25 miliard korun a v některých regionech může být i vítaným přínosem pro obecní pokladnu. Každý projekt větrných elektráren by vedle uvedených obrovských investic měl zohlednit vedle mnoha vyžadovaných posudků i aspekt ochrany a estetiky krajiny. Jsem toho názoru, že hromadná a státem neřízená výstavba větrných elektráren by znamenala doslova ekologickou pohromu, nevratný zásah do krajiny, standardů ochrany biosféry včetně nesmírného omezení turistického ruchu, rekreace i podnikatelské činnosti na našich horách. Vážným ekonomickým argumentem je rovněž nedostatek jejich výkonu. V Německu, které na základě požadavků Strany zelených se ukvapilo s výstavbou 14 000 větrných elektráren, pracujících pouhých 16 procent roční provozní doby (!), se dostali do značných energetických a
ekonomických potíží. O tom se však u nás nemluví. Připravovaný projekt větrného parku v Krušných horách, který se zdá snad již být nereálný, počítal s využitelností 30 procent, byl nesmírně optimistický. Připomínám, ževyužitelnost větrných elektráren u nás postavených na Mravenečníku v Jeseníkách je pouze kolem 10 procent. Občana a podnikatele bude ze všeho nejvíce zajímat za kolik by se uvedený a nedomyšlený "experiment" hromadné výstavby větrných elektráren promítnul do cen elektřiny a kdo jej zaplatí. Elektřinu vyráběnou ve větrných elektrárnách budou energetické společnosti vykupovat zhruba trojnásobně dráže, nežli elektřinu z klasických zdrojů, navíc při jejich nespolehlivém a nízkém výkonu musí být zajištěno zálohování klasickými zdroji. V praxi to znamená, že například uhelná elektrárna musí spalovat navíc určité množství uhlí znamenající zbytečné vypouštění škodlivin do ovzduší. Jinak by se po většinu roku v dotčených regionech nesvítilo. Odborné odhady ukazují, že naplnění 8procentní indikativní nezávazné kvóty elektřiny z obnovitelných zdrojů od Evropské unie pro ČR vyráběné převážně z větrných elektráren, znamená u občanů a podnikatelů zaplatit za elektřinu ročně asi 10 miliard korun navíc. V současné době technologických znalostí považuji hromadnou výstavbu větrných elektráren z ekologického a ekonomického hlediska za nedomyšlenou akci. Přesto je různými podnikateli a iniciativami propagována za cenu "ať to stojí, co to stojí ". Podle mého názoru se i Ministerstvo životního prostředí dostává do hlubokého rozporu samo se sebou, neboť musí rovněž chránit krajinu a její ekologické vztahy! Za závažnou chybu považuji, že veřejnost je o uvedených skutečnostech málo nebo zcela neinformována.
RNDr. Jiří Hanzlíček, ekologický poradce Ministerstva průmyslu a obchodu ČR
Autor vystudoval mimo jiné Přírodovědeckou fakultu UK - jako první v ČR získal doktorát z ochrany a tvorby životního prostředí. Zaměstnán je od roku 1972 ve vedoucích místech orgánů státní správy - Ministerstvo lesního a vodního hospodářství, Ministerstvo životního prostředí, Federální ministerstvo kontroly, Ministerstvo obrany, Ministerstvo průmyslu a obchodu, převážně ve funkcích poradce ministra, včetně funkce poradce prezidenta Václava Havla, vždy v ekologických otázkách.
Jeho stati a články v nejrůznějších médiích lze shrnout do několika vět: "V současnosti nejpropagovanějším obnovitelným zdrojem je vítr. Při prosazování a budování větrných elektráren se však nesmí zapomínat na fakt, že toto řešení je sice ekologické, ale v žádném případě ne ekonomické. Energie z větru je trojnásobně dražší než jaderná energie!"
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama