Myslíte, že stavba VE změní naše malebné okolí? - anketa

21. července 2008 v 19:15 | větrník

Vážení přátelé, příznivci těchto stránek.

Dovolil jsem si přesunout komentáře které jste napsali pod anketu - Myslíte, že stavba VE změní naše malebné okolí? Děkuji všem kteří se ankety zúčastnili.

Jiří Bartoška, 4.3.2008 12:59

Zachraňte se !
Prosím lidi, alespoň trochu myslících, nestavte vše jenom na penězích. Ať bydlím od Vás 80 km, mám ve Vaší vesnici sploužáky a proto k Vám jezdím. A když vidím ty neokonomické monstra kde mají stát, nemohu pochopit jak si je tam můžete dobrovolně postavit. Asi je to tak jako u nás, že ten kdo je prosazuje je v tom nějakým způsobem zainteresován. Proto Vás vyzívám zacharňte přírodní dědictví Vašeho malebného kraje a nechte nepoškozenou přírodu pro Vaše DĚTI ! Mnohokráte děkuji. A tlačte na zastupitele vašeho kraje ať po vzoru jiných krajů, také zakážou výstavbu těchto obludných monster.

Jirka, mail, 9.3.2008 11:51

Je zapotřebí abychom se všichni probudili a nemysleli jen na peníze.Takovou devastaci přírody si v moderní době můžeme klidně odpustit.
Stačí jen málo-na jednu hodinku v podvečer se jít projít ještě malebným okolím a po tuto dobu nesvítit.Celorepublikově šetřená energie za tu hodinu nesvícení pokryje výkon všech větrných elektráren.

Major, 16.7.2008 22:41

Vážení obyvatele obce Lichkov.Jako neznalý věci v problematice VE jsem hlasoval v referendu pro výstavbu těchto monster.Po zhlédnutí vyzualizace a doplněni si některých faktu a znalostí ohledně VE jsem došel k názoru,že se mám za co stydět.Připojuji se nyní k odpůrcům této stavby a pevně věřím,že se nepodaří toto destrukční dílo dovést v naší obci do neštastného závěru.

Petr Skurný, mail, 19.7.2008 21:15

Vizualizace jsou odfláknuté, v reále to tak vypadat nebude. Stroje se natírají antireflexním nátěrem a nepůsobí až tak rušivě. Zásah do krajiny to ale je, to je pravda. Stejně jako tisíce stožárů el.vedení, komíny tepelných elektráren a třeba i vysoké a škaredé mrakodrapy ve městěch. Před pár stoletími lidé taky bojovali proti strojům... V oboru nepodnikám, ale studoval jsem ho a mohu říct, že většina záporných věcí, co se o VE vykládá, jsou vážně bludy. Je to velká a zaplacená lobby ČEZu, nebo jak se to dnes jmenuje :-)
Lidé si nakonec zvyknou na všechno a někdy se to naučí mít i rádi. Za dvacet let, až se bude hlasovat, jestli se mají VE zbořit, bude 90proc obce pro ponechání, protože už nikomu nebudou vadit, naopak na budou zvyknutí. Ale dnes málokdo vidí do budoucnosti ;-)

Má odpověď na předešlý komentář

Vážený pane Skurný,
děkuji za vaši reakci na moje vizualizace, potažmo na celou problematiku plánované výstavby větrných elektráren nejenom v lokalitě Lichkov.
Správně píšete, že sloupy VE jsou natírány antireflexním nátěrem. Pro neznalé - v procházejícím slunečním světle produkují otáčející se lopatky v krajině rušivé, přebíhající stíny. V odraženém světle vzniká rušivý efekt, potlačovaný u moderních strojů matovými nátěry. Odstranění tohoto jevu je sice možné realizovat vhodným tvarem rotoru, ale za cenu výrazného nárůstu ceny za instalovaný výkon. Mým cílem však nebylo podat 100% přesný (barevný odstín) vzhled. Zaměřil jsem se především na velikost a umístění plánovaných větrníků v malebné krajině podhůří Orlických hor. Většina investorských firem je skoupá na jakékoliv informace s výjimkou "výhod", které turbíny přinesou obcím a městům. Nemohl jsem tedy předvídat jakým nátěrem budou sloupy opatřeny. Zvolil jsem tedy nejmenší zlo - neutrální šedivou barvu. Mnou vytvořené vizualizace byly pouze reakcí na jednání investorské firmy Synergion. Ta nebyla schopna na sezení s obyvateli obce, v rámci seznámení s projektem zamýšlené výstavby, připravit jakýkoliv materiál z kterého by bylo vidět, jak VE "zapadnou do krajiny." To znamená, že naprostá většina obyvatel hlasováním PRO v referendu "koupila zajíce v pytli."
Co se týče zásahu do krajiny, není myslím třeba namlouvat si, že se tomu tak nestane. Zásah je to opravdu veliký. Až nyní se přesvědčuji, že jsme měli naprostou pravdu. Zastavují mě lidé kteří jsou nyní otřeseni hrůznou výškou věží. Ve většině případů si lidé nedokáží představit výšku. Dálka není problém ale výška jako taková u většiny ano. Firma Synergion před několika dny nainstalovala měřící stožár o výšce cca 60 metrů (plánovaná výška VE je 190 metrů). Ten se stal okamžitě nepřehlédnutelnou "součástí" obce.
Současné větrné elektrárny mají výšku až dvěstě metrů a bývají viditelné z jakéhokoli místa v rozmezí deseti a více kilometrů. Pro srovnání, stožáry elektrického vedení mívají výšku maximálně čtyřicet osm metrů. Větrné elektrárny se tak stávají novými dominantami krajiny. Změna panoramatu je nepřehlédnutelná! Větrníky spolehlivě zničí krajinný ráz. Srovnání se stožáry elektrického vedení, komíny, nebo se stožáry mobilních operátorů je demagogie. Obojí je sice odporné, ale neruší tak příšerně. Navíc tyto stavby mají svůj smysl což, ať přemýšlím a studuji nejrůznější materiály, u větrníků postrádám. Lidé totiž potřebují elektřinu pořád, ne jen když fouká vítr. Přínos všech větrných elektráren pro naši přenosovou soustavu je nula, nebo spíš je ještě záporný. Každý soudný člověk, obzvláště studovaný, musí souhlasit s tím, že kdyby nebyly stanoveny povinné limity výkupu energie z větrníků za zcela nesmyslné ceny, nestál by tady ani jeden. Navíc, tak nespolehlivý a nevypočitatelný zdroj energie, jako jsou větrné elektrárny jen komplikuje situaci v přenosové soustavě. Finanční návratnost takové investice by bez dotací (jak na stavbu, tak na cenu vyrobené energie) byla nulová. Co se týče energetické efektivnosti výstavby větrných elektráren ve vnitrozemí, kde účinnost díky tomu, že nejsme přímořským státem a tolik "to tu nefouká" a pohybuje se někde kolem 10-15% (ke všemu nikdo neví, kdy ta šťastná chvíle nastane a kdy tam ty vrtulky budou jen pro "ozdobu") je velice diskutabilní. Kolik energie se musí spotřebovat, než takové monstrum vůbec vznikne? Počínaje těžbou rud přes tavbu, pak projekční činnosti, výroba dílů, finální výroba, vlastní stavba - a mezitím spousta dopravy! Převážení materiálů, polotovarů, hotových celků i zúčastněných osob sem a tam? A pak po celou dobu životnosti hotového zařízení dojíždění obslužných techniků, údržbářů a opravářů? Ani nemluvím o tom, že i likvidace bude stát nejen peníze, ale i další energii. Kolik let se musí větrník točit, aby vůbec vrátil alespoň tu energii, která se vynaložila na jeho vznik? Hlasovat o zboření se nebude, investor má povinnost po "vyhoření" elektrárny odstranit a uvést zasaženou krajinu do původního stavu.
Jak říkáte: "Před pár stoletími lidé taky bojovali proti strojům..." Lidé jsou přizpůsobiví, zvyknou si na všechno, i na ohavnost a především nesmyslnost a zapatičtějí. Mají k tomu přístup "to je osud." Někteří si zvyknou okamžitě. U jiných může akomodace trvat několik měsíců, let a někteří si nezvyknou nikdy. I takové občany mezi sebou máme. V jednom materiálu nejmenované firmy, týkající se také zamýšlené výstavby větrných elektráren jsem se dočetl: "Jsme si vědomi toho, že než si lidé zvyknou, tak to může dělat trochu problémy." Jeden příklad za všechny. Po čase, kdy si lidé zvyknou na magickou hranici 30 korun za litr benzínu, nic nebude bránit tomu, že se může dál pomalu zdražovat na další pomyslnou hranici 40 korun za litr benzínu a tak dále. To samé se stalo v případě výstavby VE. Z počátku se stavěli několik desítek metrů vysoké věže - nyní již stovky. A proto není možno argumentovat, že lidé si jednou zvyknou a budou na tento druh staveb hrdí.
Na závěr bych chtěl dodat. Jsem si vědom, že budování nových energetických zdrojů je nevyhnutelné. Při neustále narůstající spotřebě se tomu nevyhneme. To však neznamená, že se musí jednat o výstavbu takových monster v dosud neporušené, české kotlině. Smysl vidím v dobudování JE Temelín, případně v jejím rozšíření. Není krásná, bezpochyby změnila ráz krajiny, ale je jen jedna - zato větrníky, aby daly alespoň zlomeček jejího výkonu, by musely stát skoro všude. Hrozná představa. Co se týká energie "zelené" jsem příznivcem fototermických kolektorů, nikoliv však v prostoru ale na střechách budov, kde o zásahu do krajiny a celkového rázu nemůže být řeč. Jděme cestou Dlouhé Třebové - obce obnovitelných zdrojů. Fungují zde dvě tepelná čerpadla a necelý rok také tři desítky kolektorů.
P.s.: Opravdu nejsem placený ČEZem, nebo jak se to dnes jmenuje :-)))
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama