Pačesova komise prolomila mlčení

13. července 2008 v 7:53 | větrník
Zelení dostali políček. Vládou jmenovaní odborníci se v předběžné zprávě přimlouvají za další rozvoj jaderné energie.
Vládou jmenovaná nezávislá energetická komise dospěla k prvním závěrům. Hlavní sdělení týmu vedeného předsedou Akademie věd ČR Václavem Pačesem k budoucnosti české energetiky jsou tři.
Za prvé neskrývaná podpora jaderné energetice.
Za druhé o něco mírnější tlak na prolomení územních limitů pro těžbu hnědého uhlí v severních Čechách.
A konečně odsunutí doby, kdy bude možné výrazněji spoléhat na obnovitelné zdroje, do vzdálenější budoucnosti.
Na následujících řádcích si můžete přečíst závěry týkající se obnovitelných zdrojů energie. Pokud vás zajímá celá zpráva zde je odkaz: http://ekonom.ihned.cz/c1-25935480-pacesova-komise-prolomila-mlceni
Obnovitelné zdroje jsou nezpochybnitelnou součástí budoucího palivo-energetického mixu.
Komise uznává velký význam energie z obnovitelných zdrojů a uvádí, že na výrobě elektrické energie jednou budou mít téměř poloviční podíl. Tuto roli jim přiznává až k roku 2050. Podstatný vzestup jejich významu lze čekat zhruba za dvacet let. Do té doby by podíl energie z obnovitelných zdrojů měl dosáhnout přibližně pětiny celkové energetické spotřeby, což je ostatně i závazek vyplývající z členství v Evropské unii.
I to je hodně a nebude to vůbec jednoduché. Možnosti využití větru a tekoucí vody jsou kvůli geografii silně limitovány.
Nikdy nepůjde o víc než doplňkový zdroj. Větrníky navíc představují velkou zátěž pro krajinu. Neustále také rostou do výšky. První nebyly vyšší než 30 metrů, nyní i s lopatkou vrtule šplhají ke 150 metrům. Proti jejich umístění často protestují i místní ekologové bez ohledu na to, co říkají politici Strany zelených v Praze.
Existuje propočet, že kdyby výkon větrných elektráren měl být ekvivalentem současného Temelína, spotřebovalo by se k jejich postavení několikanásobně více betonu a oceli než k vybudování nových energetických bloků.
Podstatně více je možné očekávat od spalování biomasy a ve vzdálenější budoucnosti od sluneční energie. Zejména od její přímé přeměny v elektřinu ve fotovoltaických článcích. I když také nejde o čistou technologii. Články mají omezenou životnost a při jejich likvidaci vznikají nebezpečné látky. A především jsou drahé.
Větší budoucnost proto zatím čeká spalování biomasy, slámy, dřevěných odpadů a pilin nebo i speciálních bylin. Právě to by mělo zajistit asi 70 procent energie z obnovitelných zdrojů. Existují ale omezení. Využití biomasy je náročné na dopravu.
Pěstování zvláštních plodin, například šťovíku, navíc odebere velké množství zemědělské půdy, čímž se tlačí i na růst ceny potravin. Pro výkon klasické elektrárny se mluví o dodávkách z polí o rozloze kolem půl milionu hektarů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Josef Urban Josef Urban | E-mail | 13. července 2008 v 15:51 | Reagovat

Docela nechápu, proč se řeší budoucí nedostatek el. energie, ale že nikdo neřeší dnešní přebytek a následný vývoz.Dle zpráv na Čt 24 dne 13.7 je Česká republika na třetím místě v Evropě ve vývozu el. energie. Proč potom větrníky atd.Je tedy víc než jasné že jde jenom o peníze určitých skupin.A ti, co se nechají oblbnout tím, že je potřeba stavět

větrníky u jejich vesnic si jenom pěkně naběhli.Je víc než jasné, že by měl probíhat zcela opačný program. Pokud je nadbytek el. energie tak se snažit odstavit, nebo snížit výrobu tam kde dochází podle ekologů při výrobě el. energie k produkci CO2. A to aspoň po tu dobu co je tento stav.Pokud se toto neděje a z jistotou lze říci že se ani dít nebude, je víc než jasné že jsou zde jiné priority než CO2 a další škodliviny.Je také víc než jasné že jakékoli navýšení výroby el. energie slouží pouze v této době k navýšení vývozu.Je pouze škoda, že tato hra se promítne do cen el. energie nás všech ,ale ne jen do cen určité skupině lidí, kteří této neinformovanosti zneúžívají např.k výstavbě větrníků.

       Zdraví Urban

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama