Větrné elektrárny jinak

5. července 2008 v 8:49 | větrník
V našich končinách jsme zvyklí pouze na klasické typy větrných elektráren, což znamená několik desítek metrů vysoký stožár na němž je umístěna gondola s lopatkami. Ve světě se neustále inženýři snaží vymyslet cokoliv co by bylo účinnější, levnější a hlavně co by tak drasticky nezasahovalo do krajinného rázu. Narazil jsem na několik zajímavých studií které myslím stojí za zhlédnutí.
Supervýkonné létající větrné turbíny Při instalaci větrných elektráren nebo i jen větrných turbín obecně platí jednoduché pravidlo: čím výše, tím lépe. Kanadská společnost Magenn Power proto přišla se zajímavým návrhem vznášející se větrné turbíny. "Magenn Air Rotor System" neboli MARS je statický balón naplněný héliem, připojený dlouhými dráty přímo k rozvodné síti. Cena generované energie je údajně výrazně nižší, než v případě velkých pozemních turbín. V současné době probíhá testování prototypů s tím, že možnosti nasazení existují především v řídce osídlených oblastech.
větrné turbíny Magenn
Větrné turbíny do města Využití větrných elektráren, resp.větrných turbín ve městě je dnes stále velmi problematické. Začínají se nicméně pomalu objevovat projekty (viz. například Quiet Revolution), které dokáží městské prostředí pro generování energie z obnovitelných zdrojů využít. Jedním z nejnovějších je projekt "Architectural Wind" společnosti AeroVironment. Jedná se o malé, tiché větrné turbíny určené pro městská centra a předměstí. Je možné je instalovat na okraje budov, jsou navrženy tak, aby využívaly právě zrychlení větru deroucího se vzhůru po fasádách domů. Na jednu budovu je možné instalovat až desítky turbín, každou s výkonem 6 kW. Jsou vybaveny ochrannou proti ptákům, zároveň mohou sloužit jako oživení architektury, která se najednou stává pohyblivou, dynamickou. Firmám pak mohou posloužit jako nástroj v oblasti public relations. Zároveň je možné je využít v kombinaci s dalšími alternativními zdroji, například fotovoltaikou.
Doplněk solárních panelů? Větrné turbíny do města začínají být čím dál tím zajímavějším doplňkem či alternativou solárních panelů. Nový typ představila britská společnost BroadStar Wind Systems. Jedná se o větrné mikro-turbíny s horizontální osou s několika lopatkami, ne nepodobné mlýnskému kolu. Cena za jeden vyrobwený watt by se měla pohybovat pod jeden dolar, což je velký pokrok v oblasti větrné energie. Nové turbíny jsou určeny nejen do městské zástavby, ale také jako doplněk velkých větrných elektráren - mohou vyplňovat volné místo na velkých větrných farmách. Jsou velmi tiché a společnost Broadstar Wind Systems prozatím vyrobila několik prototypů. V současné době plánuje spolupráci se dvěma společnostmi z žebříčku Fortune 100 (sto největších firem na světě).
AeroVironment - větrné turbíny
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 MIMOZEMSTAN MIMOZEMSTAN | 14. října 2011 v 15:33 | Reagovat

FOUKEJ VETRICKU . FOUKEJ

2 cathedral wedding dresses cathedral wedding dresses | E-mail | Web | 17. ledna 2013 v 4:58 | Reagovat

I actually unquestionably need to think much more in that way and find out what i can do about this.
http://www.movedress.com

3 vintage bride gowns vintage bride gowns | E-mail | Web | 17. ledna 2013 v 6:11 | Reagovat

Does your site have a contact page? I'm having trouble locating it but, I'd like to shoot you an e-mail. I've got some suggestions for your blog you might be interested in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing it grow over time.
http://www.movedress.com/bridesmade-dress-function-occasion.html

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama