ZAMÝŠLENÁ VÝSTAVBA VĚTRNÝCH ELEKTRÁREN – PROBLÉMY, PROBLÉMY, ………

3. července 2008 v 23:24 | větrník
Dokážete si představit kolosální velikost větrné elektrárny? Spousta z nás nemá problém odhadnout vzdálenost, horší už je to ale s přenesením na výšku. Pro lepší představu můžete shlédnout přiloženou fotografii. Na snímku se nachází komín bývalé mlékárny v Žamberku, který měří neuvěřitelných 94 metrů. Vedle stojí větrná elektrárna, identických rozměrů se zamýšlenými VE v Lichkově - cca 190 metrů. Několik desítek let starý, mlékárenský komín je opravdu dominantní, ve srovnání s hrozivou velikostí budovaných elektráren v okolí však přehlédnutelný.
Mám za to, že tento problém (velikost elektráren) se nebude týkat pouze obcí ve kterých, v převážné většině, o umístění rozhodli zastupitelé. Ve všech případech se jedná o hranice katastrů jednotlivých obcí, tudíž na dohled "sousedů". A nemusí se vždy, tak jako v případě lichkovských větrníků jednat o obce ale o stát. O naše severní sousedy z Polska. Jak se vyrovnají s tímto stavem obce, města, stát sousedící? Subjekty jež investují nemalé finanční prostředky - ze svých nikterak vysokých rozpočtů - do výstavby rozhleden, muzeí, sportovišť a ostatních staveb a areálů, které mají za účel především přilákat do měst a obcí nové návštěvníky, či turisty. Absolutně stupidní a nepřípustné mi připadají argumenty investorů hnaných pouze vidinou zisku se kterými se v mnoha případech ztotožnili představitelé obcí, které říkají: "Pokud nepostavíme elektrárny u vás půjdeme k sousedům. Elektrárny stejně uvidíte ale zisk z nich budou mít oni."
Pro obce, kde souhlasili s výstavbou je přínos jasný, většinou dopředu daný. Ale jak je to s přínosem pro nás, kteří s výstavbou radikálně nesouhlasíme? Zbytečně vynaložené investice? Dražší elektřina? Zničené ovzduší, okolní příroda? Využití energie větru není dozajista pouze otázkou výstavby drahých monster s větrnými turbínami. Vzhledem k nepravidelnosti dodávek energie z těchto zdrojů je nutné větrné elektrárny zálohovat. Elektrárny které kryjí výpadky způsobené nepříznivými povětrnostními podmínkami v ČR jsou v provozu častěji než VE samotné. To, že se jedná v převážné většině o zálohy, které spalují uhlí, je zřejmé. Dalším z problémů nepromyšlené, překotné výstavby je nedostatečně výkonná rozvodná síť. Nezbytná tedy bude výstavba nových přenosových tras, často vedoucích přes chráněná území. Pokud tedy "ochránci životního prostředí" míní, že neustálým navyšováním instalovaného výkonu VE ušetří životní prostředí, hluboce se mýlí! V podmínkách naší legislativy a v ní zakotvené podpory energie z větru zaplatí všechny výše uvedené investice v konečném důsledku sami spotřebitelé, tedy my všichni. Jednak formou navýšené ceny energie, jednak formou navýšených poplatků za nutné, podpůrné služby.
Potřebu v co největší míře, při našem náročném stylu života, využívat alternativní zdroje energie asi všichni považujeme za správnou. Otázka však stojí, zda-li se má jednat o energii z větru. Již spousta analýz, studií renomovaných institutů prokázala, že produkce energie touto cestou není až tak jednoznačně výhodná jak uvádějí investoři, potažmo představitelé obcí rozhodnutých pro výstavbu větrných elektráren na "svých" katastrech.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama