Ryšavý: Socialisté větrníky nepodpoří

14. srpna 2008 v 6:54 | větrník

Málo se o tom ví, ale Vysočina je velmocí ve výrobě elektřiny. Může za to samozřejmě hlavně dukovanská jaderná elektrárna, ale to nic nemění na faktu, že každý pátý český lustr je napájený elektřinou z Vysočiny. Téma je pro kraj stále důležitější - nájezdy spekulantů s energií větru na venkov Vysočiny jsou realitou a vesnice se bouří. Navíc starostové vyzvali ČEZ, aby se jasně vyjádřil k budoucnosti jaderné elektrárny Dukovany. Ptáme se proto člena zastupitelstva Zdeňka Ryšavého (ČSSD), který se problematikou energie z větru zabývá, zda jsou obnovitelné zdroje v podmínkách Vysočiny dobrý nápad.
Alternativní zdroje mají samozřejmě svůj význam, podmínkou jejich širšího uplatnění ovšem bude výrazné snížení jak investičních, tak provozních nákladů. V současné době je většina z nich ekonomicky zajímavá pouze díky finanční podpoře státu a dotovaným výkupním cenám. Navíc ne všude jsou vhodné přírodní podmínky pro jejich využití. Jsem ale přesvědčen, že alternativní zdroje vždy budou jen doplňkem výroby elektrické energie v klasických elektrárnách, v budoucnu především jaderných. Pokud jde o Vysočinu, je podle mého názoru jediným zdrojem s významnějším potenciálem biomasa.

Jaký je váš názor na větrné elektrárny?
Energii větru je obnovitelný zdroj, který se může výrazně uplatnit v přímořských státech nebo v rovinatých oblastech, kde nemá vítr překážky, jako je třeba severní Německo. Naopak pro Vysočinu je považuji za naprosto nevhodné jak z hlediska efektivnosti provozu - rychlost větru zde není zdaleka tak velká a pravidelná, tak především kvůli narušení krajinného rázu. K těmto důvodům, na které mohou být rozdílné názory, přistoupil v poslední době ještě jeden, možná nejpádnější, a tím je ohrožení zdraví a životů obyvatel.
Kdyby sociální demokracie vedla kraj, co by v otázce větrníků dělala?
V našem volebním programu bude jednoznačně řečeno, že nepodporujeme výstavbu větrným elektrárnám na Vysočině. Hlavním problémem u výstavby VE je zcela nedostatečná legislativa. V řadě oblastí nejsou stanoveny limity vůbec nebo nedostatečně (hluk, infrazvuk, vzdálenosti od obydlí). Proto budeme chtít, aby kraj ve svých strategických materiálech jako jsou zásady územního rozvoje, energetická koncepci a podobně, stanovil limity vlastní. Jako příklad bych uvedl umisťování VE u komunikací - v současné době požadovaná vzdálenost 50 - 100 m se na zkušenostech z Pavlova ukazuje jako zcela nedostatečná. Klub ČSSD bude proto prosazovat minimálně 250 - 300 metrů. Osobně bych byl pro využití zkušeností Plzeňského kraje a vytvoření mapového podkladu, který by zahrnul všechny limitující faktory. Investoři i občané by měli jasno, kde VE určitě ne a kde je popřípadě možno jednat. Pokud bude sociální demokracie po volbách ve vedení kraje, budeme prosazovat usnesení rady, kterým by vyjádřila nesouhlas s výstavbou větrných elektráren na celém území kraje. Takové usnesení by bylo závazné pro vyjádření kraje k záměrům výstavby ve fázi posuzování vlivů na životní prostředí.
Vyšlo v měsíčníku Kraj Vysočina, převzato z vysocina.cssd.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Seloki Seloki | Web | 14. srpna 2008 v 6:56 | Reagovat

Hezkej blogíísek

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama