Září 2008

Plakát VĚTRNÍKY 2008

29. září 2008 v 8:03 | větrník

Místo konání protestu VĚTRNÍKY 2008

29. září 2008 v 7:55 | větrník

Alternativní zdroje budou vždy doplňkem Dukovan

25. září 2008 v 10:06 | Jiří Běhounek, ČSSD
ČSSD ve svém krajském programu podporuje využití alternativních zdrojů energie vhodných na Vysočině. K větrným elektrárnám již zaujal klub ČSSD při jednání zastupitelstva stanovisko svým hlasováním. Jsme názoru, že větrné elektrárny nejsou vhodným alternativním zdrojem na Vysočině, což dokazuje i výrazný odpor obyvatel vytipovaných oblastí.

Chudé obce nemají často jinou možnost

25. září 2008 v 9:32 | Drahoslav Oulehla
K tomu se musí vyjádřit sami občané dotčených obcí. Míním, že zásadně přímo, nikoli jen prostřednictvím zastupitelů. Napřed si řekněme zda a kolik elektřiny potřebujeme. Jestli by ovšem prognózovaná potřeba byla v řádu instalovaných 2 000 MV (asi jako dukovanská elektrárna) - tu by nahradilo až na čtyři tisíce "větrníků". Voda je omezený zdroj, biomasa zjevně doplňková - tak co? Úspory, rekuperace a kogenerace, ani slunce to nedohoní. Nemyslím, že je rozumný závěr vlády přijmout bez dalšího úkol Evropské unie vyrábět do roku 2020 z obnovitelných zdrojů dvacet procent elektřiny, když nyní jsme na čtyřech pěti procentech.

Potřebujeme krajskou strategii krajinného rázu

24. září 2008 v 20:27 | Miloš Vystrčil
Větrné elektrárny jsou svou podstatou a dopadem v území stavby nadmístního charakteru, které ovlivňují širší území.

Větrníky v Česku

18. září 2008 v 10:00 | Zdeňka Kuchyňová
Kapacita větrných elektráren v Česku se má do roku 2012 zvýšit téměř osmkrát!!! Jde prý o střízlivé prognózy, současné plány investorů počítají s ještě rozsáhlejší výstavbou!!!

Nepředstavitelný trest...

17. září 2008 v 6:40 | Jiří Hermánek
Moje stanovisko k větrným elektrárnám je naprosto jasné. Mají jediný účel: naplnit kapsy provozovatelů.
Jeden čtenář mi k nim poslal toto stanovisko: "...Stačí udělat jeden pokus. Oblast, kde se větrníky postaví, odpojit od veřejné sítě a nechat ji žít vlastním životem, byť tučně dotovaným..." To je hezké, ale neuskutečnitelné. To by totiž v praxi znamenalo ekvivalent úplného odpojení té oblasti od sítě. Větrníky sice pracují 15% času, ale nikoli denního. Ročního a to je velký rozdíl. Jejich práce je naprosto nepravidelná a proto také jejich praktická využitelnost je nulová. Sice občas dodávají proud do sítě. Ale nikoli na požadavek dispečinku nýbrž nahodile. Proto musí být zálohovány klasickými zdroji, které nejdou tlumit a zase rozjíždět v minutových intervalech. Samozřejmě s výjimkou vodních elektráren. Tím jsou ale i úspory paliva naprosto zanedbatelné.
Vítr také často vane v noci, kdy je elektrické energie přebytek a přesto musí ČEZ tuto energii od provozovatelů odebrat a následně nám ji jako "zelenou" energii přefakturovat. Zelená je na té energii jediná věc: bankovky bývají často zelené. Ale zpět k těm nešťastníkům, kteří by byli napojeni pouze na větrníky. Tak nepravidelná dodávka elektrické energie by v praxi znamenala, že by museli přijít na stejný režim, jako mají kempinková auta. Do kůlny dát velkou sadu baterií a místo motorem auta nebo zásuvkou v kempu je dobíjet občasným proudem z větrníků. Usměrňovací zdroj by musel být dosti výkonný, určitě v řádu několika kW a všechny spotřebiče, počínaje televizí a konče ledničkou s mrazáčkem by musely být na stejnosměrné napájení. To ale, jak jsem již uvedl není zas až takový problém. Ty spotřebiče jsou pouze o dost menší a o dost dražší než ty klasické na 220V síť. No a pro případ, že bezvětří potrvá přece jen o něco déle než je kapacita baterií, obstarat si ještě malý benzinový generátor pro překrytí delších výpadků. Je to prostě tak, že elektrická energie se velké míře skladovat nedá. Ovšem peníze vydojené z obyvatelstva pomocí větrníků se dají jak skladovat, tak utrácet, velice snadno.


WSJE: Rozmach větrné energie zvyšuje závislost EU na dovozu plynu

15. září 2008 v 20:39 | větrník
11. září 2008 19:21
BRUSEL (ČTK/Wall Street Journal Europe) - Rozmach větrné energie v Evropě nezlepšuje postavení Evropy vůči Rusku a její energetickou bezpečnost, a naopak zvyšuje závislost Evropy na dovozu zemního plynu. Větrná energetika je pouze chytrou podnikatelskou strategií ropných a plynárenských koncernů včetně Gazprom, které se tím snaží oklikou zvýšit poptávku po svém plynu. Napsal to dnes v listu Wall Street Journal Europe německý publicista Edgar Gärtner.

Politici a úředníci vyhlásili válku větrníkům

15. září 2008 v 20:35 | větrník
Spousta lidí bude tvrdit, že tohle bylo jasné od začátku. Jestliže v Česku už léta platí, že při projektech dálnic, montoven a nákupních center se jen málokdo přetrhne ohledem na okolní krajinu, s nástupem větrných elektráren to není pravda. Od Plzně po Zlín se proti stavbám vysokých stožárů podepisují petice a krajští politici dávají narychlo dohromady strategie, jak ochránit původní ráz krajiny. Ministerstvo proto zřídilo tým, který má v popisu práce větrníky propagovat. Proč vlastně místní probudila až představa vrtule točící se za humny? A čím chtějí nahradit energii, kterou si všichni od větrníků slibovali?

Hřeje slunce. Tak proč stahovat kalhoty...

15. září 2008 v 20:03 | Jiří Hermánek
...když brod je ještě daleko? Jako mávnutím kouzelným proutkem rozhořela se opětně debata o změnách klimatu. Zatímco při debatách o Kaplického experimentální budově za osm miliard nebo o dotování hereckých povalečů vášně dočasně utichly, klimatické téma je nevyčerpatelné.

Jak je to s naší elektřinou?

9. září 2008 v 6:45 | Alena Machayová
Někdy začátkem roku jsem sledovala dění okolo ceny elektrické energie. Patřila jsem k těm, kterým vadí vysoká cena a také chování ČEZu, jeho zisky a jako spousta z vás jsem se zlobila proč je to tak. ČEZ je sám na trhu (monopol jak vyšitý), diktuje ceny, způsobuje nám problémy, tak by bylo vhodné s tím něco udělat a proč to tedy nikdo neudělá, když většinovým vlastníkem je stát. Na internetových stránkách našeho největšího (a jediného) výrobce elektřiny jsem narazila na sekci, ve které je uvedeno, co všechno můžeme my spotřebitelé udělat pro to, aby spotřeba našich domácností byla co nejmenší a spoustu dobrých rad, jak ušetřit na ceně elektřiny snížením spotřeby. Vím, že firma musí produkt prodat (a čím více, tím lépe, protože tím víc vydělává i když si sama diktuje cenu) a protože tyto rady šly nelogicky proti tomu, pojala jsem podezření, že někde bude "zakopán pověstný pes".
A tak jsem se rozhodla (sama pro sebe), že se pokusím na to přijít. Nic na světě se neděje bez příčiny a rozhodla jsem se tedy podívat se na trh elektrické energie a s tím související tvorbu cen. Hm, přiznávám se, že to jsem si tedy dala. Když jsem se dostala na evropské burzy s elektrickou energií, pochopila jsem, že některá dvířka pro mě zůstanou na věky uzavřená. Nicméně doba strávená na tímto problémem mi umožnila objevit spoustu zajímavých věcí.

Větrníky v Horních Dubňanech vadí okolním obcím i úřadům

7. září 2008 v 9:04 | větrník
Výstavba osmi větrných elektráren v Horních Dubňanech na Znojemsku se nelíbí některým okolním obcím a úřadům.