Chudé obce nemají často jinou možnost

25. září 2008 v 9:32 | Drahoslav Oulehla
K tomu se musí vyjádřit sami občané dotčených obcí. Míním, že zásadně přímo, nikoli jen prostřednictvím zastupitelů. Napřed si řekněme zda a kolik elektřiny potřebujeme. Jestli by ovšem prognózovaná potřeba byla v řádu instalovaných 2 000 MV (asi jako dukovanská elektrárna) - tu by nahradilo až na čtyři tisíce "větrníků". Voda je omezený zdroj, biomasa zjevně doplňková - tak co? Úspory, rekuperace a kogenerace, ani slunce to nedohoní. Nemyslím, že je rozumný závěr vlády přijmout bez dalšího úkol Evropské unie vyrábět do roku 2020 z obnovitelných zdrojů dvacet procent elektřiny, když nyní jsme na čtyřech pěti procentech.

Okolnost, že masově dotujeme výrobu elektrické energie z obnovitelných zdrojů, mimo jiného míním, že mrzačí krajinu a deformuje trh, chápaný jako veřejný prostor, v němž podnikatel uplatňuje v rovných podmínkách svoje potřeby. Ve svých důsledcích pak současný přístup znamená, že náklad tohoto protekcionismu nese spotřebitel, a výnos podnikavec.
Zastupitelé obcí to vědí velmi dobře, ale přesto začasto pro větrníky ruku zvednou. Nebýt loupeživého systému rozpočtového určení daní - nešli by do toho. Co jim zbývá? Vypínají na noc světla, spoří na osobních nákladech. Do konce loňského roku byl poměr příjmů malých obcí daných rozpočtovým určením daní 5-6 nižší než v Praze. Každý chápe, že už okresní město má oprávnění na vyšší podíl z daní, když i venkovan spotřebovává jeho infrastrukturu, ale co je moc, to je nehorázné.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama