Hřeje slunce. Tak proč stahovat kalhoty...

15. září 2008 v 20:03 | Jiří Hermánek
...když brod je ještě daleko? Jako mávnutím kouzelným proutkem rozhořela se opětně debata o změnách klimatu. Zatímco při debatách o Kaplického experimentální budově za osm miliard nebo o dotování hereckých povalečů vášně dočasně utichly, klimatické téma je nevyčerpatelné.

Již samo téma je zavádějící. Nikdo přece netvrdí, že se klima na zeměkouli nemění. To se měnilo vždycky a vždycky se též měnit bude. Kdyby změny náhodou přestaly, tak je to pro všechny velmi špatná zpráva. Ale dobré na tom je, že se toho stejně nikdo nedožije...
Zjednoduším li hodně problém klimatu, tak budu hovořit o počasí. Na odkládací ploše před zadním oknem auta máme nejméně dva, někdy i tři deštníky. Letos o dovolené jsme za krásného slunečného dne zaparkovali v Peci pod Sněžkou a vydali se k lanovce. U lanovky byla asi hodinová fronta a v tom začalo soustavně pršet.
Stáli jsme se ženou v té frontě, déšť nám skrápěl vlasy a my na sebe koukali a potichu si nadávali, kdo že ty deštníky nevzal. Samozřejmě jsme městská paka a tak jsme neměli do hor ani pořádné bundy a docela hezky jsme zmokli. Naštěstí nahoře opět svítilo slunce a my při horkém čaji oschli. Popravdě řečeno jsem si dal studené pivo, ale horký čaj se lépe čte že?
Ovšem klima není počasí. Nedá se mu takto jednoduše pomocí správného oblečení čelit, i když se nám to různí agitátoři snaží nabulíkovat. A symptomatické je, že jim bez velkých protestů "žereme" to, že třeba nejrůznější větrníky staví pro naše dobro. Proto, aby se snížily emise CO2 a aby ke globálnímu oteplování nedocházelo.
Je to už opravdu jako s doktorem Goebbelsem. Stokrát opakovaná lež se stává pravdou a že je kolem těch "alternativních" zdrojů energie lží opravdu hodně. Především se samozřejmě nejedná o žádný alternativní zdroj energie. To se dá říci o vodní elektrárně, kterou uvedeme do provozu během jedné minuty a pomůže nám vykrýt energetickou špičku. U větrné elektrány to je zcela naopak. Tam musíme vykrývat 85% jejích prostojů, takže jako zdroj energie je opravdu na nic. Hodila by se jedině na aplikace, které nejsou v reálném čase. Podobně jako větrné mlýny v Nizozemí by mohla pohánět čerpadla přečerpávací elektrárny, což by nádherně zvýšilo dostupnost energie z tohoto "zeleného" zdroje, ale na drudé straně by se velmi špatně realizovalo a bylo nesmírně nákladné.
Větrné elektrárny nejsou ničím jiným než skvělým byznysem s lidským strachem. Stačí vzít do ruky kalkulačku. Rok má 24x365=8760 hodin. 15% procent z toho elektrárna dodává proud do sítě = 1314 hodin. Každou tuto hodinu dodá elektrárna do sítě 2000 kWh energie a aniž bych někde dlouho hledal, řeknu, že každou tuto kilowatthodinu dotujeme 3,-Kč. Za hodinu provozu to tedy je 6000,- Kč a za rok 7.884.000 Kč. Čísla to jsou samozřejmě přibližná, ale v zásadě sedí. A hlavně: toto podnikání je zcela bez rizika. Firma, která větrník postaví, má ze zákona zaručený odbyt i cenu. V žádném jiném podnikatelském odvětví toto není. Takže není divu, že je o stavbu větrníků takový zájem, ovšem jejich přínos energetický je blízký nule a přínos ekologický je jednoznačně záporný.
Ovšem, jak zde již padlo: Pecunia non olet neboli peníze nesmrdí. Tak proč by firmám měly smrdět peníze, které takto mačkají z celého národa? Vždy se najde dost naivů a takzvaných užitečných idiotů, kteří budou donekonečna opakovat jejich mantry o globálním oteplení, jen aby jim umožnili takového peníze i nadále vydělávat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama