Větrníky v Horních Dubňanech vadí okolním obcím i úřadům

7. září 2008 v 9:04 | větrník
Výstavba osmi větrných elektráren v Horních Dubňanech na Znojemsku se nelíbí některým okolním obcím a úřadům.

Elektrárny plánují investoři i v okolních katastrech a místní i úředníci namítají, že větrníky vysoké až 125 metrů poškodí krajinu a mohou ublížit živočichům z okolí. ČTK to zjistila z dokumentu jihomoravského hejtmanství. Podle stanoviska kraje musí projekt podnikatele Aleše Pokorného projít složitějším a delším schvalováním.
Větrnou energii nemají jihomoravští politici a úředníci moc v oblibě. Většinu z desítek projektů smetli ze stolu. V kraji tak nyní stojí jediný park - pět elektráren v Břežanech na Znojemsku vyrábí od předloňska. Přidat by se k nim měla dvacítka stožárů v sousedních Mackovicích, i ta má souhlasné stanovisko. A zřejmě právě proto se investoři ve velkém přesunuli právě na Znojemsko, obcím nabízejí tučné provize. Některé mají dokonce víc nabídek.
Třeba konkrétně v Horních Dubňanech chtěl vyrábět elektřinu i ČEZ, projekt na tři stožáry nakonec nezrealizuje. Postavit chce ale větrníky v sousedních Rešicích kousek od jaderné elektrárny. Stavět chtěl i v samotných Dukovanech. Obec odmítla. Nesouhlasí ani s parkem v Horních Dubňanech za 700 milionů Kč, pokud budou stožáry blíž než 1500 metrů od nejbližšího obydlí Dukovan.
Jiní odmítají jakýkoli projekt."Výstavba větrných elektráren není věcí jedné obce a jednoho katastru, ale dopadá na velkou část území, kterou znehodnocuje," tvrdí odpůrci ze sousedních Dolních Dubňan.
Například odbor životního prostředí z krajského úřadu kraje Vysočina poukazuje na to, že stožáry budou vidět z určitých míst přírodních parků Střední Pojihlaví a Rokytná. "Výstavbou bude snížena kulturní, historická a zejména estetická hodnota, lze očekávat snížení zájmu obyvatel a možné vylidňování oblasti, hrozí nebezpečí ztráty zájmu turistů o přírodní parky," přidává se Občanské sdružení Na ochranu Dolních Dubňan.
Pokorný už má stavební povolení na výstavbu jedné elektrárny v sousedních Tulešicích. Ta by měla začít vyrábět zhruba za rok. Pokud získá potřebná povolení i pro projekt v Dubňanech, začal by stavět v roce 2010. Do provozu by pak park uvedl v roce 2011.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 arzenall arzenall | Web | 7. září 2008 v 9:10 | Reagovat

pojĎ pls na můj ↑ blog

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama