WSJE: Rozmach větrné energie zvyšuje závislost EU na dovozu plynu

15. září 2008 v 20:39 | větrník
11. září 2008 19:21
BRUSEL (ČTK/Wall Street Journal Europe) - Rozmach větrné energie v Evropě nezlepšuje postavení Evropy vůči Rusku a její energetickou bezpečnost, a naopak zvyšuje závislost Evropy na dovozu zemního plynu. Větrná energetika je pouze chytrou podnikatelskou strategií ropných a plynárenských koncernů včetně Gazprom, které se tím snaží oklikou zvýšit poptávku po svém plynu. Napsal to dnes v listu Wall Street Journal Europe německý publicista Edgar Gärtner.

Gärtner se zamýšlí nad tím, proč vlastně velké koncerny tak podporují neefektivní a ztrátovou větrnou energetiku. Odpověď nachází v tom, že vítr je pro koncerny výhodný tím, že je tak nespolehlivý. Větrné turbiny totiž vyrábějí elektřinu velmi nepravidelně, a musí být proto vždy zálohovány spolehlivými zdroji. Nejlepší zálohou jsou právě plynové turbiny, protože mohou reagovat velmi rychle a na rozdíl od uhelných elektráren nemusí být udržovány ve velmi neefektivním pohotovostním režimu.
Rozmach větrníků se tak může stát pro plynaře darem z nebe. Gärtner to ilustruje na příkladu Španělska a Německa, zemí, které v Evropě ve větrné energetice vedou. Španělsko mělo do konce roku 2007 ve větrné energetice 14.700 megawattů instalovaných kapacit, většinou v řídce obydlených oblastech. V horkých letních měsících, kdy je v zemi kvůli klimatizaci energetická špička, však většinou ve Španělsku moc nefouká, proto u velkých měst rostou stále nové plynové elektrárny. Jen loni se jejich kapacita zvýšila o 6400 MW na celkem 21.0000 MW. Téměř veškerý spotřebovávaný plyn se do Španělska dováží, zejména z Alžírska.
V Německu již "zkrášluje" krajinu přes 200.000 větrníků s celkovou kapacitou 21.400 MW. Zároveň s rozmachem větrníků se prudce zvyšovala spotřeba zemního plynu, která se nyní na celkové německé výrobě elektřiny podílí 11,7 procenta. Německo přitom dováží 83 procent svých potřeb plynu.
Zálohování větru v Německu stále ještě zčásti zajišťují uhelné elektrárny, politické strany v čele se Zelenými však výstavu nových uhelných zdrojů většinou odmítají, takže řada starých uhelných provozů bude nahrazena plynem. "Zelení oponenti nových uhelných elektráren jsou nyní nejspolehlivějšími spojenci velkých plynárenských společností jako Gazprom, Shell nebo BP," píše Gärtner.
Díky vládním subvencím větrné energie je tento zdroj pro investory velmi bezpečnou investicí. To je také důvod, proč velké evropské ropné a plynárenské společnosti investují stále více do zkapalňování zemního plynu a zároveň tvrdě lobbují za celosvětové omezení uhlíkových emisí. Slibují si od toho další zvýšení výhody plynu nad konkurenčním uhlím, píše Gärtner.
V USA se děje totéž a firmy jako Shell, Chevron nebo T. Boone Pickens zde do větrné energie investují velké sumy. Tyto firmy si mohou dovolit krátkodobé ztráty z větru, protože jim kynou vysoké dlouhodobé zisky z prodeje plynu. Podle Gärtnera jako první s touto strategií přišla společnost Enron, známá svými podvodnými machinacemi s účetními výkazy. Právě Enron odstartoval v USA první rozsáhlý projekt produkce větrné energie a přišel i s myšlenkou omezení emisí a následního obchodování s nimi; to vše, aby zvýšil konkurenceschopnost svého plynu proti uhlí.
Větrná energie rozhodně nesnižuje závislost na dovozu paliv, jak často tvrdí její zastánci. Ve skutečnosti se na základě zkušeností z Německa a Španělska ukazuje, že zvyšuje závislost na dovozu plynu, a to se nedá označit za energetickou bezpečnost, uzavírá Gärtner.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama