Říjen 2008

Odpůrci větrníků protestovali na hranici

15. října 2008 v 7:58 | Hospodářské noviny
Přibližně 150 odpůrců výstavby větrných elektráren z Česka a Polska se v sobotu sešlo na turistickém hraničním přechodu do Polska u Českých Petrovic na Orlickoústecku. Shromážděním dali najevo svůj odpor k výstavbě větrníků v Česku a Polsku. Odpůrci tvrdí, že na české a polské straně Orlických hor by podle plánů různých investorů mohlo vyrůst až 400 větrníků. S tím nesouhlasí a výstavbu označují za živelnou a nekoncepční.
Budování až 200 metrů vysokých vrtulových elektráren je podle odpůrců v rozporu s charakterem krajiny. "Nejvíce nám vadí arogance investorů. Krajinu v západní Evropě již svými větrníky zničili a nyní se tlačí k nám," řekla předsedkyně východočeského občanského sdružení Naše Výprachtice Jarmila Schlegelová. Zejména místním samosprávám, které s větrníky souhlasí, byly určené projevy řečníků a transparenty zúčastněných. Na transparentech například stálo "S přírodou za našimi domovy kšeftujete jak handlíři s hovězím" či "Vyžeňme obchodníky s větrem". V závěru shromáždění odpůrci spálili maketu vrtule.
Organizátoři shromáždění také sbírali podpisy pod protestní prohlášení proti neuváženému hyzdění krajiny větrnými elektrárnami. Prohlášení chtějí poslat do českého parlamentu. "Když budeme mít zmrzačenou krajinu, budeme mít i zmrzačenou duši. Elektrárny také svým hlukem přímo ničí zdraví lidí," řekla Schlegelová. Pořadateli akce byli Poláci z oblasti Miedzylesie a na české straně občanská sdružení, která jsou členy Unie pro krajinu. Unie pro krajinu nyní spojuje 17 občanských sdružení z míst nejvíce zasažených budováním větrníků.

Proti elektrárnám protestovalo na 200 lidí

14. října 2008 v 7:06 | větrník
Petrovičky/Ka­mienczyk - Na hraničním přechodu se uskutečnila protestní akce proti stavbě větrných elektráren na české i polské straně.
Mezinárodní protest proti větrným elektrárnám se konal v sobotu od 11 hodin na česko-polském hraničním přechodu pro pěší Petrovičky-Kamienczyk. ÚIčastnilo se ho na dvě stovky odpůrců větrníků.


VĚTRNÍKY 2008 - reportáž TV NOVA

14. října 2008 v 7:01 | větrník
I takového mediálního giganta, jakým bezesporu TV Nova je, zajímá protest, kterým jsme chtěli otevřít oči, jak obyvatelům, tak komunálním politikům.


PROTEST OBRAZEM: Lidé monstra nechtějí

14. října 2008 v 6:55 | Šárka Mikulecká
Petrovičky/Kamienczyk - Ekologie, nebo byznys? Odpůrci větrných elektráren na česko-polském pomezí mají na stavbu větrných elektráren nejen v blízkosti obcí Mladkov, Lichkov a Kamienczyk jasný názor.

Své ne přišli v hojném počtu vyjádřit v sobotu na hraniční přechod pro pěší Petrovičky-Kamienczyk. Do místa s úchvatným výhledem - do místa, v jehož okolí by mělo vyrůst na české i polské straně více než 120 obrovských větrných elektráren.

Protestní happening, na němž se za velké pozornosti médií diskutovalo, podepisovala se petice nebo symbolicky pálil větrník, uspořádalo několik občanských sdružení z Lichkova, Výprachtic, Horních Heřmanic nebo Koclířova, kterých se tato tematika týká.

Na polské straně kolem Mezilesí má vyrůst větrný park o 120 elektrárnách, na české kolem Mladkova, Lichkova a Vlčkovic více než dvacet, všechny na větrných místech, tedy na kopci, čímž nenapravitelně zasáhnou do krajiny. "Nemůžeme se smířit s myšlenkou, že by v této krajině měla stát tato monstra. Myslíme si, že tato krajina má zůstat turistickou," říká Josef Urban z Lichkova, předseda občanského sdružení Za naši přírodu. Josef Uher ze sdružení Zelená Louka z Horních Heřmanic s ním souhlasí: "Naše bohatství je v tom, že tady ´nic´ není."

Fotografie z akce

VĚTRNÍKY 2008

9. října 2008 v 8:16 | větrník