Bude u Moldavy 45 větrníků?

9. ledna 2009 v 7:00 | LUCIE CHLEBNÁ, ARTUR JANOUŠEK
V Krušných horách má vyrůst obří park větrných elektráren. Obavy mají ekologové a saská vláda.

Moldava - V Krušných horách u obce Moldava na Teplicku možná přibude až 45 nových větrných elektráren. Počet větrníků v kraji by se tak více než zdvojnásobil - dosud jich tu stojí 41. Z plánů na stavbu nových elektráren ale mají obavy ekologové a příliš se nelíbí ani vládě sousedního Saska. Zájem stavět u Moldavy mají hned dvě firmy. Dvacet pět větrníků s výkonem až 75 megawattů chce u Moldavy vybudovat společnost Czech Wind Holding, napojená na česko-slovenskou finanční skupinu J&T. Točit by se mohly začít v roce 2011. Dalších 20 elektráren o celkovém výkonu 60 megawattů tu chce postavit společnost Synergion Moldava. Obě firmy však pro své záměry musí nejdříve získat kladné stanovisko od hygieniků a inspekce životního prostředí. Povolení ke stavbě jim může udělit Ústecký kraj.
"Rada kraje posoudí návrh investora příští týden. Rozhodne, jestli bude požadovat vypracování hlubší studie o vlivu stavby na životní prostředí, takzvanou EIA," řekla mluvčí kraje Veronika Kindlová. Už nyní ale krajští úředníci zaznamenali výhrady proti moldavským vrtulím ze sousedního Saska. "Saské ministerstvo životního prostředí požádalo o mezistátní posouzení, jelikož se mu takto rozsáhlý park nelíbí. Obává se, že by ovlivnil krajinný ráz. Z toho důvodu bude také projekty posuzovat české ministerstvo životního prostředí," řekl Václav Veltruský z krajského odboru životního prostředí.

Větrná elektrárna = peníze do obecní kasy. O výstavbě větrných elektráren u Moldavy se mluví více než 10 let. Na jednu farmu bylo vydáno koncem 90. let i stavební povolení, dosud se však stavět nezačala. Vedení obce Moldava se plány firem líbí, z provozu větrných elektráren by totiž plynuly peníze do obecní pokladny. Místostarosta Tomáš Tvrdík ubezpečuje, že větrníky nebudou rušit místní obyvatele. "Zastupitelstvo jasně vymezilo území v katastru obce, kde je možné větrné elektrárny stavět s ohledem na život v obci. Tím je míněno, že případná výstavba se co nejméně dotkne místních obyvatel. Zastupitelstvo si totiž dobře uvědomuje, že větrné elektrárny nejsou svým vzhledem nic hezkého, ale zároveň si také uvědomuje, že případný finanční přínos z provozu elektráren může v budoucnu pozitivně ovlivnit rozpočet obce," říká Tvrdík.
Jak velký zisk ale obec z těchto alternativních zdrojů energie bude mít, není zatím jasné. "Obec Moldava uzavřela s akciovou společností Czech Wind Holdig smlouvu o spolupráci. Odměna z provozu větrných elektráren je stanovena dle výše instalovaného výkonu a uvedení do provozu. Nikdo zatím nemůže přesně říci, jak bude velká, protože dosud nebyla instalována jediná megawatta, která by dodávala elektrickou energii do sítě," vysvětlil Tvrdík.
Místní obyvatelé nemají podle moldavského místostarosty Tomáše Tvrdíka na větrníky jednotný názor. "Tak jako všude, se názory na tuto věc mezi občany liší. Nikdy a nikde nebude převládat shodný názor," uvedl.
Ekologové mají z plánovaného parku větrných elektráren u Moldavy vážné obavy. Území, kde by měl vzniknout, totiž spadá do ptačí oblasti Východní Krušné hory. "Větrné elektrárny tu mohou uškodit především ptákům a patrně i netopýrům," upozornil ekolog Ondřej Volf.
Z ptačích druhů, které tu žijí, jmenoval například tetřívka obecného, chřástala polního, křepelku polní, hýla rudého či motáka pilicha. Všichni tito ptáci patří k silně nebo kriticky ohroženým.
Výrazný zásah do krajiny horských luk "Takový projekt by navíc každopádně znamenal také výrazný zásah do krajinného rázu. V dané lokalitě se nyní nacházejí rozsáhlé horské louky. Jde o unikátní nezalesněnou a nezastavěnou horskou krajinu," doplnil Volf.
Proti větrníkům je i náčelník krušnohorské Horské služby a dlouholetý ochranář přírody Rudolf Chlad. "Krušné hory mají sloužit lidem z podhůří k odpočinku a rekreaci. Větrná elektrárna je průmyslový objekt, který se se sportem a oddychem neslučuje," uvedl.
Podle Chlada přispívají větrníky i ke zvyšování nezaměstnanosti - nepřináší do oblasti žádná nová pracovní místa, naopak odrazují lidi od ubytování v blízkých penzionech, které pak krachují. "Mám rád alternativní zdroje energie, nejsem tedy proti větrné energii, ale jsem proti tomu, aby se umisťovaly na taková místa. Kazí krajinný ráz, mají i další negativní dopady," dodal Chlad.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama