Firma staví větrníky. Bez povolení

15. ledna 2009 v 6:48 | Mladá fronta DNES
Svitavy - Firma, která chce postavit tři stometrové větrné elektrárny u osady Ostrý Kámen na Svitavsku, zřejmě porušila zákon. Podle stavebního úřadu začala se stavbou větrníků, aniž by dostala stavební povolení. Některé účastníky stavebního řízení to pobouřilo.

"Nemohu akceptovat to, že si někdo dovolí porušovat zákony. Z morálního hlediska je chování firmy alarmující," říká Jiří Mach z Českého svazu ochránců přírody ze Svitav. Ochránci přírody vstoupili do stavebního řízení těchto i dalších větrných elektráren na Svitavsku ve snaze poukázat na zásah do přírody, který může výstavba elektráren znamenat.
Elektrárny u Ostrého Kamene, části obce Karle, staví firma S & M CZ Jevíčko. Podle vedoucího stavebního úřadu v Litomyšli, Josefa Filipi, firma u Ostrého Kamene skutečně porušila zákon a hrozí jí až milionová pokuta. "Chystáme se na místě provést kontrolní prohlídku. Na devadesát devět procent to je pravda. Zřejmě nevydrželi čekat na povolení a začali stavět bez něj," říká vedoucí stavebního úřadu Filipi.
Úřad už pozastavil řízení o vydání stavebního povolení a firmě nařídil zahájenou stavbu odstranit. Podle zástupce firmy S &MCZ Martina Hofmana firma nic závažného neporušila. "Stavební povolení máme na stavbu kabelové přípojky. Kvůli obavám z krádeže jsme ale kabely zakopali do země a tím jsme porušili jednu podmínku stavebního povolení," uvedl Martin Hofman z firmy S &MCZ Jevíčko.
S takovou obhajobou nesouhlasí ochránci přírody. "Na místě už firma vyhloubila jámu a do ní položila železobetonové konstrukce," říká Mach. Firma se chystá postavit tři elektrárny vysoké přes 120 metrů.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama