Politici odmítli větrný park v Krušných horách

22. ledna 2009 v 21:01 | Artur Janoušek
Krušné hory - Vedení Ústeckého kraje nechce, aby u Moldavy vyrostlo pětačtyřicet větrných elektráren. Žádá o podrobnou analýzu, která ukáže, jaký dopad by měly obří vrtule na krajinu a život lidí v okolí.

Dvacet pět větrníků s výkonem až 75 megawattů chce u Moldavy vybudovat společnost Czech Wind Holding, napojená na česko-slovenskou finanční skupinu J&T. Roztočit by se měly v roce 2011. Dalších dvacet vrtulí plánuje na vedlejší horské louce postavit společnost Synergion Moldava.
Byl by to největší park větrníků v kraji. Jenže právě v tom je hlavní problém. "Nesouhlasíme s tak rozsáhlým záměrem výstavby větrné farmy s ohledem na krajinný ráz," uvedla hejtmanka kraje Jana Vaňhová.
Podobný názor má i saské ministerstvo životního prostředí a zemědělství. Protože by se obří vrtule točily těsně u hranic, požádali Sasové o mezistátní posouzení, jaký vliv bude mít projekt na krajinu a životní prostředí.

Krajští politici žádají v obou případech o velmi podrobné rozbory, jež posoudí, jak moc by vrtule narušily krajinu. Zároveň chtějí vypracovat hlukovou studii a analýzu vlivu takzvaného stroboskopického efektu na lidí žijící v okolních obcích. Obrovské lopatky větrníků totiž při otáčení vrhají stín, což může negativně působit na psychiku obyvatel obce.
"Vzhledem k tomu, že se záměr nachází v oblasti Natura 2000, požaduje rada dopracovat také hodnocení vlivu záměru podle zákona o ochraně přírody a krajiny," uvádí Veronika Kindlová z tiskového oddělení kraje.
U Moldavy už nyní stojí tři větrníky. Vedení obce Moldava se plány obou firem líbí, z provozu větrných elektráren by totiž do obecní kasy plynuly peníze.
"Zastupitelstvo jasně vymezilo území v katastru obce, kde je možné větrné elektrárny stavět. Případná výstavba se co nejméně dotkne místních obyvatel," ujišťuje místostarosta Tomáš Tvrdík.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama