Větrníky tady nechceme! protestuje petice

9. února 2009 v 17:33 | Martin Filip
Janov - Stožáry větrných elektráren převyšují dosavadní dominanty Litomyšle. Zatím jen na plakátech. Jimi totiž na Litomyšlsku protestují lidé proti stavbě větrných elektráren. Kampaň, která vyzývá k podpisu petice, upozorňuje na stavbu dvou obřích větrníků u obce Janov v sousedství Litomyšle.
"Nelíbí se mi, že by u Janova měly kmitat dva stožáry s vrtulemi. Vadí to i lidem z Litomyšle. Obavy máme třeba z vlivu elektráren na zdraví lidí," říká jeden z tvůrců kampaně Miroslav Pucher z Janova.

Petiční archy podle Puchera podepisují lidé v Janově, Strakově i v Litomyšli. Petice protestuje proti stavbě, která už začala. Dvě větrné elektrárny staví u Janova firma Wikov už od poloviny prosince. Hotové mají být v únoru a za měsíc na to dodávat elektřinu do sítě.
S protestem proti stavbě už před měsícem vystoupila obec Strakov v těsném sousedství Janova. Obecní úřad se pokouší napadnout stavební povolení.
"V novinách jsem si přečetl, že jde o investici za sto padesát milionů, a přitom jsme o ní ani nevěděli. Proto jsme také podali odvolání proti stavebnímu povolení," říká starosta Strakova Jan Janypka.
Strakov chce prý zahájit diskusi o tom, jaký vliv mohou mít větrníky na zdraví lidí, ochranu zvířat, i o jejich ekonomickém přínosu. Taková diskuse ale v podstatě proběhla. Alespoň úřední cestou: firma má v rukou stavební povolení, které vychází ze souhlasu stran, kterých se stavba dotýká.
Kladně se ke stavbě vyjádřil i Janov, na jehož katastru budou vrtule stát. Vyrostou na soukromém pozemku a projekt odsouhlasilo zastupitelstvo Janova už v minulém volebním období.
"Obec už jednou souhlasila, těžko se teď stavět proti předchozímu stanovisku zastupitelstva," říká současný starosta Janova Miloš Štika. Z větrníků, které budou stát jen kilometr od obce, přitom nebude mít Janov žádné příjmy. "Vůbec žádnou smlouvu obec s investorem neuzavřeli. Když jsem o ni usiloval, už jsem neměl tu páku: jde o stavbu na soukromém pozemku a obec už s ní souhlasila," řekl starosta Štika. "V novinách jsem si přečetl, že jde o investici za sto padesát milionů, a přitom jsme o ní ani nevěděli." Jan Janypka, starosta Strakova
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama