Odborníci: Vysočina ztíží podmínky pro rozvoj větrné energetiky

8. dubna 2009 v 7:26 | ČTK
JIHLAVA (ČTK) - Stavbu větrných elektráren na Vysočině podle České společnosti pro větrnou energii ztíží nová krajská strategie ochrany krajinného rázu, která bude omezovat umisťování těchto vysokých stožárů v přírodě. Vyhovět podmínkám bude pro investory skoro nemožné, uvedl v tiskové zprávě předseda společnosti Michal Janeček. Podle vedení kraje ale patří vzhled krajiny k nejcennějším hodnotám tohoto území, proto od regulace větrníků ustupovat nechce.

Podle Janečka strategie omezuje umístění staveb s výškou nad 20 metrů na volném prostranství i těch, které o více než osm metrů převýší okolní lesy. Větrníky bývají vysoké i přes 100 metrů.
"Rozhodli jsme se pro nutnost podřizovat krátkodobý ekonomický prospěch investorů a energovýrobců zájmům obecnějším," zdůvodnil postup kraje hejtman Vysočiny Jiří Běhounek. Dodal, že dřívější necitlivé zásahy do krajiny způsobily problémy, s nimiž se kraj potýká po desetiletí.
Česká společnost pro větrnou energii je profesní organizací osob, které pracují v oboru využívání větrné energie. Podle Janečka je výroba elektřiny z větru ekologická, počítá s ní i energetická koncepce ČR. Souhlas se stavbami se víc než u krajů daří získávat v obcích, které většinou od provozovatelů elektráren dostávají příspěvky do rozpočtu. "V poslední době se ovšem k lepšímu mění i postoj nových vedení krajů, slibné možnosti se otevírají například v Plzeňském kraji," tvrdí Janeček.
Oproti tomu například jihomoravské hejtmanství zatím většinu projektů na výstavu stožárů odmítlo právě s ohledem na poškození krajiny. Ani hejtman Běhounek výrobu elektřiny z větru za tak výhodnou nepovažuje, třeba kvůli náročnosti výroby a instalace zařízení. "Samostatnou problematikou je zatížení přenosové soustavy a vlivy na její stabilitu," podotkl. Větrníky podle něj také mohou mít nepříznivý vliv na okolí. Na rozdíl od větrníků vedení kraje Vysočina podporuje další rozvoj jaderné energetiky v Dukovanech.
Na Vysočině funguje pět větrníků s celkovým instalovaným výkonem 7,7 megawattu, a to u Pavlova na Jihlavsku a u obce Kámen na Havlíčkobrodsku. Loni tyto větrníky dodaly do sítě 17 491 megawatthodin elektřiny, což odpovídalo spotřebě asi 12 000 lidí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 paqcbsg paqcbsg | E-mail | Web | 23. dubna 2009 v 9:37 | Reagovat

dYDllx  <a href="http://qvmptybsnzmf.com/">qvmptybsnzmf</a>, [url=http://eakcckfubjvx.com/]eakcckfubjvx[/url], [link=http://nzmpknfizkgp.com/]nzmpknfizkgp[/link], http://azoqlhbengdb.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama