Vysočina negativní postoj k větrným elektrárnám nemění

8. dubna 2009 v 7:33 | Zdeněk Ryšavý
V průběhu loňské zimy řešily orgány kraje opakovaně nebezpečné situace, způsobené odlétávající námrazou z větrných elektráren u obcí Pavlov a Kámen. Kusy ledu, mnohdy až několikakilogramové, ohrožovaly provoz na přilehlých silnicích a především zdraví obyvatel. I přes ujišťování zástupců firem, provozujících elektrárny, o přijatých opatřeních se situace několikrát opakovala. Před zimní sezónou proto pan ředitel krajského úřadu písemně upozornil provozovatele na potřebu zajistit bezpečnost provozu větrných elektráren. Dostalo se mu ujištění, že vše bude v pořádku díky přijatým technickým a provozním opatřením.

Bohužel, skutečnost byla jiná. Začátkem února jsem od dvou občanů, žijících v okolí Pavlova, obdržel fotografie, dokumentující opětovné odpadávání a odlétávání kusů ledu z vrtulí. Selhala nainstalovaná technika nebo nejsou dodržovány provozní řády? Nevím, to musí říct odborníci. V každém případě se ale při takovém přístupu mohou investoři těžko divit tomu, že kraj Vysočina nemá k větrné energii důvěru a brání se živelné výstavbě elektráren na svém území.

Při jednáních s představiteli větrné "lobby" často slyším, že zmiňované případy jsou pouze výjimkou, podle které nelze soudit ostatní firmy. Jenže čísla hovoří jasně. Na Vysočině stojí větrné elektrárny na dvou místech. Před rokem docházelo k odlétávání ledu v obou lokalitách, čili ve 100% případů, letos se - přes všechna jednání, mediální ohlasy a veřejnou diskuzi - situace opakovala v jednom místě, což znamená statistických 50%. Jakou potom máme záruku, že by i další elektrárny neohrožovaly zdraví a životy lidí? Máme opravdu věřit tomu, že kdybychom dovolili zaplavit Vysočinu stovkami "větrníků", bude jejich provoz bezproblémový? Po zkušenost posledních dvou zim určitě ne.

Rada kraje si je vědomá své zodpovědnosti za bezpečnost obyvatel a zachování jedinečného krajinného rázu Vysočiny. Proto na rozdíl od některých jiných krajů nemění postoj vůči větrné energii, ale respektuje a podporuje usnesení minulého zastupitelstva, které podpořili všichni jeho členové napříč politickým spektrem. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama